• 0

مشکل اخلاقی استفاده از پسوردهای دانشگاهی

ashkan65

سوال

ارسال های توصیه شده

• 0

سلام، حق با شماست

حدودا 10 سال پیش قیمت گذاری پایگاه های اطلاعاتی بر اساس تعداد دانلود بوده است، اما در حال حاضر پایگاه ها به صورت آی پی بیس خریداری می شوند، بنابراین هر چه بیشتر مقاله از پایگاه های اطلاعاتی دانلود شود به نفع سازمان است. زیرا مثلا n دلار در سال حق اشتراک پایگاه x است. بنابراین هر چه میزان استفاده و دانلود بیشتر شود پول کمتری برای هر مقاله هزینه می شود. البته اخلاقا این دانلود باید توسط کاربران دانشگاه انجام شود. بنابراین استفاده از IP & Port به شرط عدم انجام دانلود سیستماتیک برای سازمان بار حقوقی نخواهد داشت. استفاده از EZPROXY می تواند برای دارنده اکانت مشکل آفرین شود.

نکته: دارایی های زیادی از ایران در کشور آمریکا بلوکه شده که فقط سود این دارایی ها برای ساپورت کردن همه این دیتابیس ها کفایت می کنه! بنابراین اندوهی به دل راه ندهید!

بهروز باشید

ویرایش شده توسط kiani1391
لینک به دیدگاه
  • 0

سلام دوستان .

ببخشید که این رو میگم، اما دنبال توجیه و خدای نکرده کلاه شرعی نباشید. همه ما میدونیم که اینکار به نوعی سو استفاده از امکانات و دارایی های یک شخص ( که از طرف سازمان یا دانشگاه مربوطه اکانت رو دریافت کرده) و یا یک دانشگاه ( که هزینه ها رو تامین کرده) آن هم به صورت غیر قانونی است.

مثلا فرمودید اکانت لو رفته ؟! این یعنی اون بنده ی خدا روحش هم از این کار ما خبر نداره، چراکه اگه متوجه بشه اکانت عوض میشه .

یا فلان دانشگاه پولش رو داده ... خب واسه من و شما که هزینه نکرده !

در هر صورت ما به مقالات علمی نیاز داریم و از راه های غیر قانونی و غیر شرعی داریم نیاز ها رو رفع میکنیم چون چاره ای جز این نمونده .

حالا دوستان اگه خیلی حساس هستند میتونند به صورت رسمی و قانونی مقالات رو بخرند.

ممنون از همه شما

لینک به دیدگاه
  • 0

ممنون از نظرات عزیزان خودم همیشه همین دغدغه تو ذهنم بود ایا درسته واقعا این مدل استفاده ما

هر چه تصور میکنم ، به این نتیجه می رسم که ما راهی جز این نداریم با این شرایطی که وجود داره و از لحاظ مالی هم اینقدر توانا نیتستیم که بخواهیم بریم خریداری کنیم منطقیست منطقیست که به این شکل بتونیم منابع خودمونو تهیه کنیم

بعدم این کشورهای بیگانه کم از دارایی های مارو تصاحب کردن که حالا ما بریم برای منابع خودمون هم پول بدیم

اون دارایی ها به اینا در

لینک به دیدگاه
  • 0

من در عجبم، یعنی فرضا اساتید دانشگاه های تهران و شریف و ... هم که می خواهند مقاله دانلود کنند از این روش استفاده می کنند؟ چون آنجا هم به خیلی از پایگاه ها دسترسی ندارند. من خودم دیدم که دسترسی ندارند.

دوستان، واقعا چاره چیست؟ من افراد دانشگاهی زیادی دیده ام اما این بحث ها را همه جا نمی شود مطرح کرد. اینجا همه معمولا افرادی هستیم که به مسائل اخلاقی پایبند هستیم. پس بیایید این مساله را حل کنیم. من در اینترنت در این مورد سرچ می کردم جایی غیر از اینجا پیدا نکردم که در این مورد حرفی زده باشد.

لینک به دیدگاه
  • 0
اردیبهشت مهمان

ممنون از نظرات عزیزان خودم همیشه همین دغدغه تو ذهنم بود ایا درسته واقعا این مدل استفاده ما

هر چه تصور میکنم ، به این نتیجه می رسم که ما راهی جز این نداریم با این شرایطی که وجود داره و از لحاظ مالی هم اینقدر توانا نیتستیم که بخواهیم بریم خریداری کنیم منطقیست منطقیست که به این شکل بتونیم منابع خودمونو تهیه کنیم

بعدم این کشورهای بیگانه کم از دارایی های مارو تصاحب کردن که حالا ما بریم برای منابع خودمون هم پول بدیم

اون دارایی ها به اینا در

؟! پس اگه کسی از ما دزدی کنه ، ما هم باید برای رسیدن حقمون بریم ازش دزدی کنیم ؟

ما داریم دزدی میکنیم و هیچ کلاهی هم براش نمیشه ساخت یا بافت یا دوخت ..... متاسفم برای جامعه ام که توش حتی جایی برای پژوهش درست وجود نداره .

لینک به دیدگاه
  • 0

نمونه‌ی تاریخی

یکی از مسائلی که در مورد جنگهای پیامبر مطرح است، این است که پیامبر پس از هجرت، چندین بار کاروان تجارتی قریش را تحت تعقیب قرار می‌دهند. به عنوان مثال در ماه رمضان سال دوم هجرت به كاروان‌هاي قريش كه از شام برمي‌گشت حمله شد، ولي كاروان از دسترس خارج گشت و نيروهاي جنگي مكه آمدند و جنگ معروف بدر به وقوع پيوست. جای سؤال است که دلیل این کار چه بوده است؟

جواب:

پيامبر و يارانش حق داشتند كه به اين حمله‌ها دست بزنند، چون با هجرت مسلمانان به مدينه اموال زيادي از آنان به دست مكيان افتاد و خسارت سنگيني بر مسلمان وارد شد و مسلمانان حالا حق دارند كاروان قريش را مصادره كنند و به آنان خسارت وارد كنند. به علاوه پيامبر و مسلمانان از سوي اهل مكه به مدت سيزده سال مورد هجوم بودند و مكيان از هيچگونه ضربه و صدمه اي در حق مسلمانان دريغ نكردند. آنان با اين عناد و لجاجت نشان دادند كه همواره در صدد ضربه زدن بر مسلمانان هستند. حتي آنان آماده كشتن پيامبر هم شدند. حال كه مسلمانان به مدينه آمده اند، آنان بيكار نمي نشينند و در فكر ضربه زدن به اسلام و مسلمانان هستند. عقل حكم مي كند كه مسلمانان بايد دست به اقدامات پيشگيرانه بزنند. مصادره اموال كاروان تجارتي قريش، مي توانست ضربه سنگيني بر قدرت اقتصادي و نظامي قريش به حساب بيايد. بر اين اساس، پيامبر تصميم گرفت بر كاروان تجارتي آنان حمله كند و اين حمله غارتگري نيست بلكه يك كار خردمندانه است (تفسير نمونه، ج 7، ص 92).

آقاي سبحاني در فروغ ابديت در اين باره مي‌نويسد: از آنجا كه ثروت مسلمانان مهاجر از طرف قريش مصادره شده بود، بسيار به موقع بود كه مسلمانان كالاهاي تجارتي كاروان قريش را ضبط كنند و اگر قريش به عناد و لجاجت خود اصرار ورزيدند، آنها را در مقابل مصادره اموالشان توسط قريش مصادره كنند (فروغ ابديت، ج 1، ص 406، چاپ اول، 1351).

آنها کفار قریش بودند که با مسلمانان در حال جنگ بودند. اما الزویر و ساینس دایرکت با مسلمانان در حال جنگ نیستند!

لینک به دیدگاه
  • 0
اردیبهشت مهمان

آنها کفار قریش بودند که با مسلمانان در حال جنگ بودند. اما الزویر و ساینس دایرکت با مسلمانان در حال جنگ نیستند!

دوست عزیز گناهش به گردن کسانی که از کار کردن فقط ادعایش را دارند. از نظر من هم دزدی است . اما من که اونقدر پول ندارم تک تک مقالاتم رو بخرم.

لینک به دیدگاه
  • 0

عزیز من جنگ از این واضح تر؟ ارتباط ما را با تمام دنیا قطع کردن - پول هامون را بلوکه میکنند! این جنگه چرا خودتون را زدید به اون راه؟ ما توی این شرایط برای پیشرفت کشورمون و هموطنانمون باید هر کاری بکنیم! کلا هر کاری که باعث بشه مسلمان از غیر مسلمان بی نیاز بشه را باید انجام بدیم! موفق باشید

لینک به دیدگاه
  • 0

(اگه الان کسی چند تا از پسورد های انجمن را شیر کنه ودر اختیار سایت های دیگر قرار بده کار این فرد از نظر شما پسندیده است ؟!!)

از نظر من هم کار درستی نیست اما دو تا مساله وجود داره

1_متاسفانه در دانشگاهای ما برای یک سری مسائل غیر ضروری حاضرند هزینه کنند اما حاضر نیستند برای پژوهش های دانشجو یان هیچ هزینه ای را تقبل کنند. (در کل مسولین زیر بار این جور هزینه ها نمی روند)

2_از طرف دیگه همان طور که دوستان گفتند این کشور های بیگانه اینقدر به کشور ما فشار آوردند و ما را در تنگنا قرار دادند که مجبوریم از راه های غیر قانونی مقالات خود را دریافت کنیم :>

لینک به دیدگاه
  • 0

عزیز من جنگ از این واضح تر؟ ارتباط ما را با تمام دنیا قطع کردن - پول هامون را بلوکه میکنند! این جنگه چرا خودتون را زدید به اون راه؟ ما توی این شرایط برای پیشرفت کشورمون و هموطنانمون باید هر کاری بکنیم! کلا هر کاری که باعث بشه مسلمان از غیر مسلمان بی نیاز بشه را باید انجام بدیم! موفق باشید

الزویر ارتباط ما را با دنیا قطع کرده؟ کدام پایگاه اطلاعاتی پول های ما را بلوکه کرده؟ این پایگاه ها را با برخی دولتمردان خلط نکنید. صرف اینکه IEEE در آمریکاست دلیل نمی شود هرکاری بکنیم. این که می گویید "هر کاری بکنیم" درست نیست. این هدف (کشور را از این وضع نجات دادن) خوب است اما این راه درست نیست. مثل همان مثال قدیمی است که هدفمان این باشد که به فقیری کمک کنیم اما برای رسیدن به این هدف بخواهیم هر کاری بکنیم حتی اگر از کسی پول بدزدیم و آن را به فقیر بدهیم.

دولت عراق با ما جنگ داشت امام خمینی می گفت به مناطق غیرنظامی حمله نکنید و مهمات نظامی سر خانواده های بی گناه نریزید. این پایگاه های اطلاعاتی با ما جنگ نظامی ندارند. اگر هم داشته باشند دانشگاه هایی که پسورد را خریده اند جنگ ندارند

ویرایش شده توسط hamed.gasemi3
لینک به دیدگاه
  • 0

بنده چون مقلد آیت‌ الله مکارم هستم، نظر ایشون را برای دوستان می‌گذارم (برگرفته شده از سایت ایشون):

کفار به چهار گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول: کفار ذمی

آنها اهل کتابی هستند که در کشور اسلامی زندگی می کنند و پیمان ذمه دارند. یعنی با مسلمانان همزیستی مسالمت آمیز دارند و به قوانین اسلام احترام می‌گذارند.

گروه دوم: کفار معاهَد

کفاری که خارج از کشورهای اسلامی هستند ولی با مسلمانان عهد و پیمان دارند و در زمان حاضر، مبادله سفیر و کاردار و مانند آن نوعی عهد و پیمان محسوب می شود. مسلمانان با این گروه نیز با مسالمت و رعایت حقوق یکدیگر مراوده می کنند.

نکته: کفار مستأمن، که موقتا از حکومت اسلامی طلب امنیت می کنند و با دریافت ویزا و پذیرش گذرنامه آنها توسط حکومت، وارد کشور می شوند را جزء گروه دوم می‌شماریم. زیرا استیمان، نوعی عهد و پیمان است هرچند با آنها مبادله سفیر و نماینده نداشته باشیم. بنابراین جهانگردها و امثال آنها حتی از کشورهای محارب، که ویزا می گیرند و وارد کشور می شوند، باید در امنیت کامل باشند.

گروه سوم: کفار مهادِن

کفاری که نه با مسلمانان عهد و پیمانی دارند و نه در جنگ هستند؛ مانند بعضی از کشورها که در زمان حاضر هیچ ارتباطی با مسلمانان ندارند، این گروه نیز در امنیت قرار دارند. قرآن مجید می فرماید: «لایَنْهاکُمُ اللهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَ لَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ»، آنها مصداق این آیه هستند و به صراحت قرآن (لا ینهاکم)، می توان حتی به آنها نیکی کرده، و باید عدالت را درباره آنها رعایت نمود و در امنیت باشند. هرچند عهد و پیمانی با مسلمانان ندارند.

گروه چهارم: کفار محارب

کفاری که در حال جنگ با مسلمانان هستند یا به محاربین کمک می‌کنند. در عصر ما بعضی کشورها مانند اسرائیل و برخی دیگر از کشورها مستقیم با مسلمانان در حال جنگ هستند و بعضی ها هم به آنها کمک می کنند.

در مورد شهروندان این کشورها، آنهایی که به حکومت کمک می کنند، در حکم محارب هستند مانند مردم اسرائیل که با ساخت شهرک ها و سکونت در آنها و خوشحالی در شکست مسلمانان سبب کمک و تقویت اسرائیل هستند.

ما مسئول حفظ امنیت این گروه نیستیم. ولی نباید جز به سربازان و مهاجمین آنها، آن هم در میدان جنگ، آسیب رساند. همان طور که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «افرادی که در میدان جنگ نیستند و زنان و پیرمردها و بچه ها را از بین نبرید و اموالشان را آتش نزنید و ...» بر خلاف عمل تاسف بار وهابی های تندرو که اقدام به نابودی افراد بی گناه و حتی مسلمانان می کنند. و نیز به همین دلیل، ما اجازه تولید و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و بمب اتم را نمی دهیم. چون غیر جنگجویان را هم هدف قرار می دهد.

نکته: اموال تمام انسان ها از نظر اسلام محترم است و نباید بدون اجازه یا رضایت آنها در آن تصرف کرد اما استفاده از آنچه مربوط به کفار حربی است، اشکالی ندارد. لذا تکثیر کتابها و نرم‌افزارها، کرک نرم‌افزارها، استفاده از یوزر و پسوردها برای دریافت مقالات، حتی درآمدزایی از این طریق و ... اگر مربوط به کفار حربی باشد، اشکالی ندارد.

نکته: تکثیر کتابها، تکثیر و کرک نرم‌افزارها و ... بدون کسب رضایت صاحبان اصلی آن جایز نیست، مگر این که از کفار حربی باشند.

نکته: شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.

نکته: امریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و... جزو کشورهای محارب هستند.

نکته: کشورهایی که تحریم علیه ایران را امضا کرده اند جزو دشمنان اسلام هستند ولی مصداق کفار حربی محسوب نمی‌شوند.

لینک به دیدگاه
  • 0
اردیبهشت مهمان

بنده چون مقلد آیت‌ الله مکارم هستم، نظر ایشون را برای دوستان می‌گذارم (برگرفته شده از سایت ایشون):

کفار به چهار گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول: کفار ذمی

آنها اهل کتابی هستند که در کشور اسلامی زندگی می کنند و پیمان ذمه دارند. یعنی با مسلمانان همزیستی مسالمت آمیز دارند و به قوانین اسلام احترام می‌گذارند.

گروه دوم: کفار معاهَد

کفاری که خارج از کشورهای اسلامی هستند ولی با مسلمانان عهد و پیمان دارند و در زمان حاضر، مبادله سفیر و کاردار و مانند آن نوعی عهد و پیمان محسوب می شود. مسلمانان با این گروه نیز با مسالمت و رعایت حقوق یکدیگر مراوده می کنند.

نکته: کفار مستأمن، که موقتا از حکومت اسلامی طلب امنیت می کنند و با دریافت ویزا و پذیرش گذرنامه آنها توسط حکومت، وارد کشور می شوند را جزء گروه دوم می‌شماریم. زیرا استیمان، نوعی عهد و پیمان است هرچند با آنها مبادله سفیر و نماینده نداشته باشیم. بنابراین جهانگردها و امثال آنها حتی از کشورهای محارب، که ویزا می گیرند و وارد کشور می شوند، باید در امنیت کامل باشند.

گروه سوم: کفار مهادِن

کفاری که نه با مسلمانان عهد و پیمانی دارند و نه در جنگ هستند؛ مانند بعضی از کشورها که در زمان حاضر هیچ ارتباطی با مسلمانان ندارند، این گروه نیز در امنیت قرار دارند. قرآن مجید می فرماید: «لایَنْهاکُمُ اللهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَ لَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ»، آنها مصداق این آیه هستند و به صراحت قرآن (لا ینهاکم)، می توان حتی به آنها نیکی کرده، و باید عدالت را درباره آنها رعایت نمود و در امنیت باشند. هرچند عهد و پیمانی با مسلمانان ندارند.

گروه چهارم: کفار محارب

کفاری که در حال جنگ با مسلمانان هستند یا به محاربین کمک می‌کنند. در عصر ما بعضی کشورها مانند اسرائیل و برخی دیگر از کشورها مستقیم با مسلمانان در حال جنگ هستند و بعضی ها هم به آنها کمک می کنند.

در مورد شهروندان این کشورها، آنهایی که به حکومت کمک می کنند، در حکم محارب هستند مانند مردم اسرائیل که با ساخت شهرک ها و سکونت در آنها و خوشحالی در شکست مسلمانان سبب کمک و تقویت اسرائیل هستند.

ما مسئول حفظ امنیت این گروه نیستیم. ولی نباید جز به سربازان و مهاجمین آنها، آن هم در میدان جنگ، آسیب رساند. همان طور که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «افرادی که در میدان جنگ نیستند و زنان و پیرمردها و بچه ها را از بین نبرید و اموالشان را آتش نزنید و ...» بر خلاف عمل تاسف بار وهابی های تندرو که اقدام به نابودی افراد بی گناه و حتی مسلمانان می کنند. و نیز به همین دلیل، ما اجازه تولید و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و بمب اتم را نمی دهیم. چون غیر جنگجویان را هم هدف قرار می دهد.

نکته: اموال تمام انسان ها از نظر اسلام محترم است و نباید بدون اجازه یا رضایت آنها در آن تصرف کرد اما استفاده از آنچه مربوط به کفار حربی است، اشکالی ندارد. لذا تکثیر کتابها و نرم‌افزارها، کرک نرم‌افزارها، استفاده از یوزر و پسوردها برای دریافت مقالات، حتی درآمدزایی از این طریق و ... اگر مربوط به کفار حربی باشد، اشکالی ندارد.

نکته: تکثیر کتابها، تکثیر و کرک نرم‌افزارها و ... بدون کسب رضایت صاحبان اصلی آن جایز نیست، مگر این که از کفار حربی باشند.

نکته: شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.

نکته: امریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و... جزو کشورهای محارب هستند.

نکته: کشورهایی که تحریم علیه ایران را امضا کرده اند جزو دشمنان اسلام هستند ولی مصداق کفار حربی محسوب نمی‌شوند.

، الان خیلی بهتر شد، ممنون آقای سفیر

لینک به دیدگاه
  • 0

به نظر بنده در این شرایط از لحاظ اخلاقی بهترین راه، گرفتن مقاله از طریق اساتیدی است که در خارج از کشور تحصیل کرده اند و هنوز اکانت اون دانشگاه رو دارند. یا اینکه این اساتید مقاله رو برای دوستانشان بفرستند و اونها برایشان دانلود کنند...

ویرایش شده توسط اشکان
لینک به دیدگاه
  • 0

بدتر از گناه، توجیه گناه و دلیل تراشی برای آن است. می توان گفت توجیه گناه یک نوع کلاهبرداری دینی است.

خداوند در قرآن می فرماید: بلکه انسان خودش بر وضع خود آگاه است هرچند در ظاهر برای خود عذرهایی بتراشد (سوره ی قیامت آیه ی 15-14)

برگرفته از کتاب گناه شناسی محسن قراتی چاپ وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی

دوستان عزیز من فقط می توانم در مورد کار خودم نظر دهم و به جد بگویم که کارم اشتباه است اما راجع به دیگران نظری ندارم و در مقام قضاوت نیستم.

بین بد و بدتر یکی را حکم کردن نیز، موجبات بستر سازی گناه بیشتر می شود.

تنها پیشنهادم این است که دانشجویان از تمام دانشگاههای ایران خواستار یک پایگاه ملی شوند که دست یابی به تمام مقالات جهانی را در دستور کار خود قرار دهد و تمام دانشگاه های ایران از دولتی، آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی به آن بپیوندند و به جای اینکه هر دانشگاه به صورت مجزا مقاله خریداری کند، همه ی دانشگاه ها بودجه ی تخصیصی را به حساب سامانه ی ملی واریز نمایند. با اینکار می توان تا 5 سال آینده به یک خود کفایی در این زمینه رسید. البته این طرح مشکلاتی نیز به همراه دارد مثلا چنانچه مقالات زیادی از تیلور فرانسیس دانلود شود آی پی به صورت خودکار مسدود می شود که راه حل آن این است که در هنگام عقد قرارداد با این پایگاه ها عنوان کنند که این یک شبکه ی ملی دانلود مقاله است و سقف درنظر گرفته برای دانلود مقالات در یک روز را ارتقا دهند.

در خاتمه بایست بگویم که مقصر اول، وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزادی است که علم را به سمت مدرک گرایی پیش برده و امکانات مورد نیاز این دانشجویان را فراهم نمی آورند و از زمینه سازان اصلی ارتکاب گناه در جامعه هستند.

لینک به دیدگاه
  • 0

آقا لطفا راه حل بدین طرح مسئله که کاری نداره مهم راه حل عملی دادنه شما که مخالفین خودتون مقالات مورد نیازتون رو چی کار می کنین. برا حل این مشکل چه اقدامی کردین اصلا یه بار حرفتون رو به وزارت علوم گفتین

لینک به دیدگاه
  • 0

دانشگاه من چند سال پیش 40 میلیون (دلار یا تومن نمیدونم) پول برای اشتراک مقالات داده بود.

کار احمقانه ای است که هر سال دانشگاه ها اینهمه پول به جیب این شرکت ها واریز کنند.

راه حل اینه که به مدت یک سال، اشتراک تمام سال ها (حتی سال های دور) تمام شرکت های مهم( مثل الزویر، اشپرینگر، IEEE و ...) توسط یک یا چند دانشگاه خریداری بشه، و به عنوان کار دانشجویی و یا هرچی، به فرد یا افرادی دستور داده بشه تا تمام مقالات و کتب را دانلود کنند. و در اف تی پی دانشگاه مورد نظر قرار دهند تا دانشجویان آن دانشگاه بدون نگرانی از قطع شدن اینترنت و یا تحریم هایی که هنوز پیش نیامده، بدون دغدغه به منابع دسترسی داشته باشند.

از آن سال به بعد، فقط کافی ست تا برای مقالات همان سال مشترک شد و وطبیعتا پول کمتری از کشور خارج شود.

متأسفانه تعداد زیادی از مسئولان و حتی دانشجویان کنونی که مسئولان آینده مملکت هستند، (البته اینطور که من دیدم، و الا من آمار نگرفتم) ، حتی یک سرچ ساده در گوگل رو هم یاد ندارند و اصلا به این چیزها فکر نمی کنند.

وقتی دغدغه برای برخی مسئولان دانشگاه کار پژوهشی نباشه، و براشون مهم نباشه دانشجو از چه طریقی میخواد مقاله ش رو تهیه کنه، همین میشه.

الان توی این فروم یه عده سعی می کنند وجدان رو بیدار کنند و یه عده سعی می کنند جواب بدهند، اما تا وقتی این دغدغه در بین مسئولان پژوهشی دانشگاه ها مطرح نباشه، این بحث ها بی نتیجه هست،

ما می مانیم با یک وجدان بیدار و یک میدان تحقیق بدون تمام منابع لازم، بدون کتب، بدون مقالات، و با اساتیدی که بعضا دستشان از دست ما خالی تر است!

من چندمرتبه پیشنهاد دانلود تمام مقالات و کتب لازم رو به استاد خودم که سال پیش رئیس دانشکده بود دادم، و ایشون هم توی جلسه مطرح کرد اما نتیجه نگرفتیم (البته اونموقع پیشنهادم به این کاملی نبود)،

حالا دوباره میخوام این پیشنهاد رو بهش بدم تا مطرح کنه (هرچند الان رئیس دانشکده نیست)، شما هم اگر خواستید به مسئولان دانشگاه ها تون پیشنهاد بدید. شاید امور اجرائی دست اساتید آگاهی باشه که کمک حال ما بشه.

لینک به دیدگاه
  • 0

دانشگاه من چند سال پیش 40 میلیون (دلار یا تومن نمیدونم) پول برای اشتراک مقالات داده بود.

کار احمقانه ای است که هر سال دانشگاه ها اینهمه پول به جیب این شرکت ها واریز کنند.

راه حل اینه که به مدت یک سال، اشتراک تمام سال ها (حتی سال های دور) تمام شرکت های مهم( مثل الزویر، اشپرینگر، IEEE و ...) توسط یک یا چند دانشگاه خریداری بشه، و به عنوان کار دانشجویی و یا هرچی، به فرد یا افرادی دستور داده بشه تا تمام مقالات و کتب را دانلود کنند. و در اف تی پی دانشگاه مورد نظر قرار دهند تا دانشجویان آن دانشگاه بدون نگرانی از قطع شدن اینترنت و یا تحریم هایی که هنوز پیش نیامده، بدون دغدغه به منابع دسترسی داشته باشند.

از آن سال به بعد، فقط کافی ست تا برای مقالات همان سال مشترک شد و وطبیعتا پول کمتری از کشور خارج شود.

متأسفانه تعداد زیادی از مسئولان و حتی دانشجویان کنونی که مسئولان آینده مملکت هستند، (البته اینطور که من دیدم، و الا من آمار نگرفتم) ، حتی یک سرچ ساده در گوگل رو هم یاد ندارند و اصلا به این چیزها فکر نمی کنند.

وقتی دغدغه برای برخی مسئولان دانشگاه کار پژوهشی نباشه، و براشون مهم نباشه دانشجو از چه طریقی میخواد مقاله ش رو تهیه کنه، همین میشه.

الان توی این فروم یه عده سعی می کنند وجدان رو بیدار کنند و یه عده سعی می کنند جواب بدهند، اما تا وقتی این دغدغه در بین مسئولان پژوهشی دانشگاه ها مطرح نباشه، این بحث ها بی نتیجه هست،

ما می مانیم با یک وجدان بیدار و یک میدان تحقیق بدون تمام منابع لازم، بدون کتب، بدون مقالات، و با اساتیدی که بعضا دستشان از دست ما خالی تر است!

من چندمرتبه پیشنهاد دانلود تمام مقالات و کتب لازم رو به استاد خودم که سال پیش رئیس دانشکده بود دادم، و ایشون هم توی جلسه مطرح کرد اما نتیجه نگرفتیم (البته اونموقع پیشنهادم به این کاملی نبود)،

حالا دوباره میخوام این پیشنهاد رو بهش بدم تا مطرح کنه (هرچند الان رئیس دانشکده نیست)، شما هم اگر خواستید به مسئولان دانشگاه ها تون پیشنهاد بدید. شاید امور اجرائی دست اساتید آگاهی باشه که کمک حال ما بشه.

خیلی ساده نگاه میکنی پسر خوب ...

اگه همچین کاری رو با اکانت قانونی دانشگاه انجام بدین هم دسترسی شما و هم دسترسی کل اکانت های ایرانی اون پایگاه به خطر میوفته. در این حالت از قطع دائمی دسترسی دانشگاهتون به اون دیتابیس و دیتابیس های مشابه مطمئن باش، پولی همه که برای اشتراک داده اید برگشت داده نخواهد شد.

اگه به این راحتی و آسودگی بود هیچ دانشگاهی در چین یا روسیه که کپی رایت ندارند نمیرفتن پول برای مقاله بدن.

از این که بگذریم در پروژه sci-hub الان بیش از 21 ملیون مقاله آرشیو شده. با همت درخواست دهندگان بی شمار، تقریبا تونسته به یکی از بزرگترین آرشیو ها تبدیل بشه ... فکر نکنید که هر چیزی که مجانی به شما داره سرویس میده هیچ سودی برای طرف مقابل نداره!!!

در هر صورت برای شما و دانشگاهتون در آرشیو کردن ژورنال ها آرزوی موفقیت میکنم

:)]]

ویرایش شده توسط love
لینک به دیدگاه
  • 0

آرشیو سازی که به مراتب مشکل اخلاقی سنگین تری داره!! در ضمن پایگاه های اطلاعاتی به محض دانلود سیستماتیک حساب کاربری رو مســـــــــدود میکنند 8-}

لینک به دیدگاه
  • 0

دانلود سیستماتیک باعث از بین رفتن اکانت دانشگاه نمیشه (البته شاید بستگی به پایگاه مقالات داشته باشه) چون خود من با کمک اکانت دانشگاه مک گیل، از اشپرینگر بیشتر از 1000 کتاب دانلود کردم، و همانطور که می بینید هنوز دانشگاه مک گیل از کار نیوفتاده.

به هر حال میشه دانشگاه بخره ولی از طریق اینترنت دانشگاه دانلود انجام نگیره، بلکه به کمک اینترنت خارج از دانشگاه ولی تحت نظر دانشگاه این اتفاق بیوفته.

همچنین اکانتهای دانشگاه های ایرانی به خطر نمیوفته.

به این فکر کنید که من و شما به کمک آی پی های ایران و با استفاده از یوزرنیم های دزدی و غیر دزدی (یعنی دانشگاه خودمون) اینهمه پایگاه ها ی علمی رو طی سالیان متوالی داریم توی کامپیوترهامون تخلیه می کنیم.

خود من از افرادی هستم که دانلود سیستماتیک زیادی از اشپرینگر و ساینس دایرکت و سی آر سی و ... داشتم

خوب، نتیجه ش چی شده؟!

آیا آی پی های ایران بلوکه شدند؟!

آیا دانشگاه های ایران تحریم شدند؟!

اتفاقا با توجه به اینکه هنوز تعداد زیادی از پایگاه های علمی مجهز به سیستم قدرتمندی برای جلوگیری از دانلود سیستماتیک نشدند، و با توجه به اینکه هنوز آن شرکت ها به فکر تحریم ایران و آی پی ها و دانشگاه های ایران نیوفتادند، بهترین وقت برای استفاده ست

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.