{اختصاصی انجمن} جستجوی مقالات علمی: از کجا آغاز کنیم؟ (بخش اول)

ارسال های توصیه شده

امروزه برای اغلب دانشجویان، پایگاه ساینس دایرکت به عنوان پایگاه برتر برای جستجو، بازیابی و دانلود مقالات علمی مطرح است –این را از فزونی درخواست‌ها و پست‌هایی که برای این پایگاه در همین انجمن مطرح شده و می‌شود هم می‌توان متوجه شد. این تلقی در شکل افراطی‌اش منحصر دانستن ابزار جستجو به ساینس دایرکت است. کم نیستند افرادی که هر گاه سخن از جستجوی مقاله علمی به میان می‌آید، تنها یک چیز به ذهنشان خطور می‌کند: «ساینس دایرکت!»؛ یا گیر نیاوردن مقاله از ساینس دایرکت را به «مقاله نیست!» تعبیر می‌کنند. در این نوشتار کوتاه می‌خواهم اشکالاتی را که بر این تصور غالب وارد است توضیح دهم، و روش درست را آشکار کنم. اما قبل از آن بگذارید آنچه را که در پایان قرار است توصیه کنم، همین ابتدا بگویم:

همواره جستجوی خود را از یکی از داده‌پایگاه‌های فراگیر شروع کنید. پیشنهاد من به دوستانی که زمینه کاری‌شان علوم و فناوری است، پایگاه Scopus یا Web of Knowledge است. البته ممکن است بعضی‌ها، به خصوص برای حوزه‌ علوم انسانی یا حوزه سلامت، Academic Search Complete یا Proquest یا ... را توصیه کنند.

حتماً متوجه شده‌اید که دارم می‌گویم که ساینس دایرکت از جامعیت کافی برخوردار نیست. با این حال، به هیج عنوان منکر ارزش‌های این پایگاه هم نیستم. این‌ هر دو را توضیح خواهم داد. اما اول به محاسن ساینس دایرکت اشاره می‌کنم.

به نظر بنده، اقبال عمومی و گسترده نسبت به ساینس دایرکت ریشه در سه ویژگی این پایگاه دارد. احتمالاً می‌دانید که ساینس دایرکت اولین پایگاه آنلاین جستجو و تأمین مقالات علمی در نوع خود بوده و برای سالها در این میدان یکه‌تازی کرده است. این پیشگامی شاید مهمترین دلیل برای اعتبار و معروفیت ساینس دایرکت از آغاز –یعنی سال 2000 میلادی– تا همین امروز باشد. واقعیت دوم اینست که پایگاه ساینس دایرکت متعلق به الزویر (Elsevier) یکی از سرشناس‌ترین ناشرین علمی دنیا است؛ ناشری که یک تنه حدود 2800 عنوان ژورنال در زمینه‌های مختلف علمی منتشر می‌کند. پس علت دوم، فراوانی و گستردگی منابع موجود در ساینس دایرکت است. جذابیت دیگری که باید به دو ویژگی بالا اضافه کرد، امکان دانلود بدون واسطه مقالات بازیابی شده به صورت Full Text از این پایگاه است. این خصوصیات باعث می‌شود که جستجوگر، در بسیاری از موارد، از پایگاه ساینس دایرکت دست خالی برنگردد! البته این، برای دانشجویان کم‌حوصله روزگار ما که جستجوی در منابع اطلاعات انتشار یافته را نه به عنوان یک مرحله مهم از فرایند پژوهش علمی، بلکه به عنوان رفع تکلیف انجام می‌دهند، نه تنها چیز کمی نیست، بلکه کاملاً راضی‌کننده است. با همه این اوصاف، مشکل در کجاست؟

اشکالی که بر استفاده از ساینس دایرکت در جستجوهای عمومی (روی عمومی تأکید می‌کنم) وارد است را در بخش بعد توضیح خواهم داد.

نقل مطلب تنها با ارجاع به مأخذ (یعنی url صفحه حاوی این مطلب در انجمن weare.ir) آزاد است.

لینک به دیدگاه

ممنون از مطلب مفیدتان.

برای جستجو آیا بهتر نیست سراغ موتورهای جستجو رفت تا اینکه پایگاه های اطلاعاتی را انتخاب کنیم؟ :-?

یا شاید در ادامه (بخش سوم) توضیح بدید. بیشتر سوالم پیرامون موضوع مطلبتون بود...

لینک به دیدگاه

ممنون از مطلب مفیدتان.

برای جستجو آیا بهتر نیست سراغ موتورهای جستجو رفت تا اینکه پایگاه های اطلاعاتی را انتخاب کنیم؟ :-?

یا شاید در ادامه (بخش سوم) توضیح بدید. بیشتر سوالم پیرامون موضوع مطلبتون بود...

جناب اشکان:

تمایز میان موتور جستجو و پایگاه اطلاعاتی واقعاً مشکل است. چرا که هر موتور جستجویی با یک داده پایگاه پشتیبانی می شود و هر داده پایگاهی با موتور جستجو قابل استفاده می شود. اگر منظورتان از موتور جستجو، موتورهای جستجوی اینترنتی مثل گوگل و یاهوست، پاسخ منفی است. چون روبات خزنده موتورهای جستجو به محتوای داده پایگاه یی که ماهیتاً دینامیک هستند دسترسی ندارد، گرچه با جستجوهای ساده اینترنتی هم تعدادی از مقالات منتشر شده به دلایل مختلف بازیابی می شوند. اما اگر منظورتان از موتور جستجو، اسکالر گوگل (scholar.google.com) است، باید عرض کنم که اسکالر در واقع یک داده پایگاه اطلاعات علمی تحت وب قابل دسترس برای عموم (مجانی) است که در نبود دسترسی به داده پایگاه های فراگیر -- که در بخش سوم به آنها خواهم پرداخت -- می تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته قابلیت های اسکالر هنوز فاصله بسیار زیادی با قابلیت های داده پایگاه هایی مثل اسکوپوس دارد.

لینک به دیدگاه

متشکر... بذارید منظورم رو اینطور بیان کنم. آیا استفاده از جستجوگرهایی نظیر Google Scholar و Microsoft Academic Search برای جستجوی مقالات علمی کفایت میکنه؟ (صرف نظر از دیتابیسهایی که نیاز به ورود به سیستم دارند مثل scopus و ...) و یا اینکه نیاز است یکی یکی در دیتابیسهای مرتبط جستجو را انجام داد؟

لینک به دیدگاه

متشکر... بذارید منظورم رو اینطور بیان کنم. آیا استفاده از جستجوگرهایی نظیر Google Scholar و Microsoft Academic Search برای جستجوی مقالات علمی کفایت میکنه؟ (صرف نظر از دیتابیسهایی که نیاز به ورود به سیستم دارند مثل scopus و ...) و یا اینکه نیاز است یکی یکی در دیتابیسهای مرتبط جستجو را انجام داد؟

جناب اشکان:

از طرح سؤالتون ممنونم. به نظرم مطالب بخش های سوم و چهارم باید تونسته باشه پاسخ سؤال شما را بده. استفاده از Microsoft Academic Search را به هیچ عنوان توصیه نمی کنم چرا که به شخصه اطلاعات نادرست بسیاری در آن مشاهده کرده ام.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.