تقلب علمی

ارسال های توصیه شده

سلام. دوستای خوب

اگه نویسنده مقاله به صورت کاملا تابلو تو مقالش تقلب کنه (طوری که نتایجش کاملا دگرگون بشه) چطور میشه حالش گرفت؟ با این توضیح که ژورنال خیلی معتبری چاپش کرده! :)]]

لینک به دیدگاه

سلام. دوستای خوب

اگه نویسنده مقاله به صورت کاملا تابلو تو مقالش تقلب کنه (طوری که نتایجش کاملا دگرگون بشه) چطور میشه حالش گرفت؟ با این توضیح که ژورنال خیلی معتبری چاپش کرده! :)]]

اون بنده خدا هم مثل خودمون دانشجو هست، کاریش نکن ، اگه استاد بود پیگیری کن و آسفالتش کن :D

لینک به دیدگاه

اون بنده خدا هم مثل خودمون دانشجو هست، کاریش نکن ، اگه استاد بود پیگیری کن و آسفالتش کن :D

حالا ما بخوایم تقلب کنیم اینقدر تابلو نیست حداقل سند و مدرک وجود نداره  :>  مطمئنا کار دانشجو دیگه از شر استادش میخواسته خلاص بشه  /:)  ولی من و امثال من میندازه تو هچل....

لینک به دیدگاه

مرسی، مطلبتون فوق العاده بود.

فقط یک سوال برام مطرح شد. این مقاله ای که ایراد داره و هنوز دردسترس هست!!! جایی مشخص میشه که اصلاح شده اینطوری که من متوجه شدم فقط مقاله تصحیحی گفته شده به کدوم مقاله بر میگرده و چیزی تو مقاله اولیه ذکر نشده بود.

لینک به دیدگاه

مرسی، مطلبتون فوق العاده بود.

فقط یک سوال برام مطرح شد. این مقاله ای که ایراد داره و هنوز دردسترس هست!!! جایی مشخص میشه که اصلاح شده اینطوری که من متوجه شدم فقط مقاله تصحیحی گفته شده به کدوم مقاله بر میگرده و چیزی تو مقاله اولیه ذکر نشده بود.

سلام whisper sky عزیز

ببینید مقاله اولیه ممکن است چند ماه تا چند سال قبل از نسخه تصحیح شده یا مورد انتقاد قرار گرفته شده چاپ شده باشد. و بنابراین در عنوان و متن مقاله اولیه امکان دخل و تصرف یا تغییر وجود ندارد.

تنها کاری که بعضی ناشران میکنند این است که در نسخه آنلاین در جایی از صفحه وب مربوط به این مقاله به آن تصحیحات یا انتقادها با لینک ارجاع می دهند

و خوانندگان را از وجود چنین موضوعی مطلع می کنند

ویرایش شده توسط ذوالکفل
لینک به دیدگاه
ذوالکفل عزيز دقيقا درست فرمودند 

واقعا دست شما درد نكنه 

ولي جاي جالبش اينجاست كه اكثر مواقع كامن تو لتر هايي كه چاپ ميشه داراي امتياز بيشتري واسه نويسنده اش هست 

چون نشون ميده اطلاعات علمي فردي كه ايرادات علمي رو به يك مقاله اي چاپ شده گرفته فرديه كه از نظر علمي اطلاعاتي بيشتر از داوران اون مقاله داشته 

و به همين عنوان خيلي مواقع اين افراد ميروند تو ليست داوران يك ژورنال  :)]] 

واقعا دست شما درد نكنه ذوالكفل جان 

اميدوارم بچه ها استفاده كافي رو ببرند  :x  @};- 

لینک به دیدگاه

من هم با این موضوعه ایراد و انتقاد وارد کردن به یک مقاله چاپ شده از لحاظ روش شناختی و یا نتایج به شکل ارائه یک مقاله جدید، زیاد برخورده ام. برای مثال در سال 2012 برخی محققین روان شناسی ورزشی در یک مقاله به یک پرسشنامه معتبر و پراستفاده، ایراداتی جدی وارد کردند با این لینک

http://psycnet.apa.org/psycinfo/2012-03826-001/

در ادامه نویسندگان و طراحان اصلی این پرسشنامه به انتقادات وارده در مقاله ای در شماره بعدی همان ژورنال با همان سرتیتر معروف:  کامنت آن... پاسخ دادند. به این لینک:

http://psycnet.apa.org/journals/spy/1/4/283/

و جالبتر اینکه نویسندگان مقاله دوم که در اصل همان طراحان پرسشنامه ای بوده اند که مورد انتقاد قرار گرفته بود، مجددا و دو سال بعد (2014) در یک مقاله دیگر این پرسشنامه را از لحاظ ویژگی های روان سنجی با متدهای جدیدتر تجزیه و تحلیل آماری مورد بررسی و تایید قرار دادند. این لینک

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886912005624

مشابه این موارد، من چندین مقاله دیگر را هم دیده ام که به همین حالت رفت و برگشتی به انتقاد و پاسخ به آن انتقاد پرداخته اند و مسئولین اون ژورنال هم بدون هیچ سوگیری و یا دخل و تصرفی قضاوت رو به خوانندگانشون واگذار می کنند که بدون شک یکی از بهترین شیوه های توسعه علم در هر رشته ای می باشد.

اما متاسفانه و تا آنجایی که من اطلاع دارم از این روش در نشریات داخلی استفاده نشده و کمتر مورد علاقه سردبیران برای پذیرش مقالات انتقادی به یک مقاله خاص است که دلیلش هم من فک میکنم اینه که فک میکنن با این کار یعنی چاپ مقاله انتقادی به یه مقاله خاص خودشون و داوراشون زیر سوال میرن که ژورنال هایی معتبر دنیا نشون دادن که مفروضه غلطی است.

لینک به دیدگاه

سلام whisper sky عزیز

ببینید مقاله اولیه ممکن است چند ماه تا چند سال قبل از نسخه تصحیح شده یا مورد انتقاد قرار گرفته شده چاپ شده باشد. و بنابراین در عنوان و متن مقاله اولیه امکان دخل و تصرف یا تغییر وجود ندارد.

تنها کاری که بعضی ناشران میکنند این است که در نسخه آنلاین در جایی از صفحه وب مربوط به این مقاله به آن تصحیحات یا انتقادها با لینک ارجاع می دهند

و خوانندگان را از وجود چنین موضوعی مطلع می کنند

ممنون از توضیحتون متوجه شدم و همین طور ممنون از توضیحات دوستان دیگه 

لینک به دیدگاه

ذوالکفل  عزیز بسیار ممنونم از توضیحات جامع و کاملتون. و همینطور بچه های دیگه که تو بحث شرکت کردند @};- 

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.