آنچه در سال جدید لازم است انجام دهیم ....


mrg7160

ارسال های توصیه شده

اگرهر كس به اندازه فهمش سخن مي گفت

 

وه كه چه سكوتي جهان را فرا مي گرفت

 

 

 

آنچه در سال جديد لازم است انجام دهيم

 

محمود سريع القلم

 

 

 

نکته: با نزديک شدن به پايان سال از چند تن از اساتيد و سياسيون کشور خواستيم تا چند نکته را که در سال ۹۱ لازم بود مورد توجه قرار گيرد، حال آن که از آن غفلت ‌شد، اما آنقدر اهميت دارد که سال بعد هم مورد توجه قرار گيرد، براي مخاطبان تابناک بنويسند. عمدتا فرمودند موضوع سختي است! اما فقط يک نفر گفت، موضوع سختي است، اما برايش وقت مي‌گذارم و مي‌نويسم؛ دکتر محمود سريع القلم استاد دانشگاه شهيد بهشتي.

 

 

 

 

 

وقتي با پيشنهاد تابناک روبه‌رو شدم، با شش دوست مشورت کردم و دو ساعت فکر. تصميم گرفتم به جاي چندين نکته، يک نکته را مطرح کنم که همه ما در سال ۱۳۹۲ کمتر حرف بزنيم و کمتر قضاوت کنيم.

 

 

 

چرا اين نکته؟ به نظر مي‌رسد ميانگين ايراني‌ها تقريبا در مورد هم چيز و هم کس اظهار نظر مي‌کنند؛ بعضا با قاطعيت.

 

 

 

عبارات من نمي‌دانم، من اطلاع ندارم، من به اندازه کافي اطلاع ندارم، من مطمئن نيستم، من بايد سئوال کنم، من بايد فکر کنم، من شک دارم، من در اين باره مطالعه نکرده‌ام، من اين شخص را فقط يک بار ديده‌ام و نمي‌توانم در مورد او قضاوت کنم، من در مورد اين فرد اطلاعات کافي ندارم، اجازه دهيد من در اين رابطه سکوت کنم، فردا پس از مطمئن شدن به به شما خبر مي‌دهم، هنوز اين مساله براي من پخته و سنجيده نيست و مشابه اين عبارات در ادبيات عمومي ما، بسيار ضعيف است.

 

تصور کنيد اگر بسياري از ما اين گونه با هم تعامل کنيم، چقدر کار قوه قضائيه کم مي‌شود. چقدر زندگي ما اخلاقي‌تر مي‌شود و از منظر توسعه يافتگي چقدر جامعه تخصصي‌تر مي‌شود.

 

 

 

در چنين شرايطي، خبرنگار تلويزيون در مورد برنامه هسته‌اي، نظر راننده تاکسي را نخواهد پرسيد. اقتصاد‌داني که يک مقاله پزشکي را خوانده، خود‌درماني نخواهد کرد و شيمي‌داني که هر روز روزنامه‌ها را مي‌خواند در مورد آينده اقتصاد ايران و وضعيت سياسي چين اظهار نظر نخواهد کرد؛ چه سکوتي برقرار مي‌شود! و همه به خود و مثبت و منفي برنامه‌هاي خود مي‌پردازند و کمتر سراغ سر در‌آوردن از کارهاي ديگران مي‌روند؛ غيبت کم مي‌شود و تهمت و توهين به حداقل مي‌رسد

 

 

 

حضرت علي (ع) مي‌فرمايند: مومن کسي است که با مردم تعامل کند تا دانا شود، سکوت کند تا سالم بماند و بپرسد تا بفهمد. يک دليل ‌اين که توليد ناخالص داخلي‌ آلمان بيش از دو برابر جمع توليد ناخالص داخلي ۵۵ کشور مسلمان است، اين به خاطر تمرکز مردم به کار و فعاليت و کوشش‌هاي فردي است.

 

 

 

اتفاقا چون بسياري از ما براي خود کم وقت مي‌گذاريم و خود را کشف نمي‌کنيم، به بيرون از خودمان و توجه ديگران نيازمند مي‌شويم. به همين دليل، نمايش دادن در ميان ما بسيار جاري و قدرتمند است، چون در مورد خود نمي‌توانيم پنجاه صفحه بنويسيم. از انتقاد حتي انتقادي ملايم، خشمگين مي‌شويم، چون احساسي بار مي‌آييم و بنابر‌اين ضعيف هستيم، اعتماد به نفسمان کم است. عموما ظاهر خود را مي‌آراييم و در مخزن باطن ما، سه قفله باقي مي‌ماند. افراد ضعيف جامعه ضعيف را به ارمغان مي‌آورد.

 

 

 

در برابر کم حرف زدن و کم قضاوت کردن، فکر و دقت قرار مي‌گيرد. ارزش هر انسان مساوي با مقدار زماني است که براي فکر، کشف خود و خلاقيت اختصاص مي‌دهد. سکوت فراوان بهترين فرآورده کم قضاوت کردن است. در اين مسير، محتاج کتاب خواندن، گفت‌و‌گو و مناظره هستيم. با آگاهي و دانش مي‌توان انسان بهتري بود و به همين دليل، نيازمند آموزش هستيم. به اميد روزي که تلويزيون کشور براي ارائه ديدگاه در ۲۵ موضوع مختلف از يک نفر استفاده نکند...

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.