روایاتی درباره عفت حضرت زهرا(س)


dastak

ارسال های توصیه شده

امام صادق (ع) فرمود دو بحر عميق ولايت وعصمت هستند و مراد از برزخ رسول الله (ص) است و منظور از لؤلؤ و مرجان حسن و حسين مي باشند.

 

يغمبر اکرم (ص) به اصحاب خود فرمود که به من بگوييد که چه چيزي براي زنها از همه چيز بهتر است، اصحاب او همگي ساکت ماندند، اميرالمومنين به خانه آمد و فاطمه (س) را از گفتار رسول خدا(ص) آگاه کرد، آن حضرت فرمود: چرا نگفتي بهترين چيز براي زنان اين است که مردي او را نبيند و او مردي را نبيند. چون اميرالمومنين(ع) مراجعت کرد و رسول خدا (ص) را آگاه نمود پيامبر اعظم فرمود: "فاطمه بضعه مني".

 

گويند مردي نابينا بر اميرالمومنين وارد شد، حضرت فاطمه(س) و رسول خدا(ص) در آن مجلس بودند، حضرت فاطمه(س) برخواست و عقب پرده رفت. رسول خدا(ص) فرمودند اين مرد نابينا است. فاطمه (س) عرض کرد اگر او نابينا است، من او را مي بينم و او قوه سامعه اش قوي است و بيني اش بوي خوش را استشمام مي نمايد.

 

نقل است حضرت محمد (ص) فرمودند: چه وقت به خداي خود نزديک مي شويد. صحابه در جواب ماندند، چون مطلب به حضرت فاطمه (س) رسيد، فرمود: هنگامي که در خانه خود بنشيند. نبي اکرم ص) فرمودند "ان فاطمه بضعه مني".

 

آيه مباهله

وقتي نصاري نجران قرار را بر دعا و نفرين گزاردند تا اين که هرکس برحق است نفرينش به اجابت رسد و ديگري را از بين ببرد، آيه شريفه ۳۵ سوره آل عمران نازل گرديد و به پیامبر اسلام (ص) دستور داد به نصاري نجران بگو شما پسرها و زنان و آنان که به منزله جانتان هستند بياوريد ما هم مي آوريم، آن وقت نفرين مي کنيم.

 

نصاري گفتند اگر پيغمبر (ص) با اصحاب و انصار آمد ما بر او غلبه مي کنيم و اما اگر منحصرا چند نفر را آورد او بر ما غالب است و از در صلح بياييم و جزيه دهيم، در وقت مقرر مشاهده نمودند که رسول الله (ص) دست دو فرزندش حسن وحسين را گرفته و مي آورد و در پشت سرش فاطمه (س) دختر او و علي (ع) هم به دنبال مي آيد، دانستند که او بر حق است. پس منحصرا از تمام زنها فاطمه (س) را پيامبر آورد.

 

آيه تطهير

خداوند در آیه ۳ سوره احزاب می فرماید که انحصارا پاکي و پاکيزگي را به اهل بیت پیامبر اختصاص داده که یکی از بارزترین افراد اهل بیت پیامبر حضرت فاطمه (س) است.

 

آيه مودت (آيه ۲۳ سوره شوري)

ابن عباس سوال کرد يا رسول الله خويشان و عترت شما که مودت و دوستي آنها واجب است کدامند. رسول خدا (ص) فرمود علي (ع) و فاطمه (س) و دو پسر آنان حسن وحسين، هر کس نيکي درباره آنان نمايد، خداوند چند برابر به او اجر دهد و من از شما مزد رسالت نمي خواهم.

 

آيه يلتقيان( آيه ۲۰ سوره الرحمن)

به اتفاق مورخين و محدثين اين آيه به وجود علي (ع) و فاطمه (س) تفسير شده و نزولش در اين خاندان است. امام صادق (ع) فرمود دو بحر عميق ولايت وعصمت هستند و مراد از برزخ رسول الله (ص) است و منظور از لؤلؤ و مرجان حسن و حسين مي باشند.

 

سوره کوثر

به اتفاق مفسرين درباره رسول اکرم (ص) نازل شده که خداوند کوثر يعني حضرت فاطمه (س) را به او عطا کرد.

 

آیه ۵۴ سوره فرقان سوره فرقان

او خدايي است که از آب بشر را آفريده و بين آنها خويشي و بستگي و ازدواج قرارداد و خداي تو بر هر چيز قادر است. اين آيه مبارکه هم در تحت خطبه نکاح فاطمه (س) نازل گرديده است.

 

آيه ۵ سوره دهر

این آیه درباره ايثار اين خانواده نازل گرديد که خود افطار نکردند و طعام خود را در روز اول به يتيم و روز دوم به اسير و روز سوم به مسکين دادند.

 

آيه ۵ سوره ليل

در تفسير روايت شده که شان نزول آيه درباره فاطمه (س) و علي(ع) است که از مال خود در راه پيشرفت اسلام دريغ نداشتند و گويند ابوذر را هم شامل است، زيرا چهل هزار درهم با هر چه داشت خدمت پيغمبر نهاد تا بين فقرا تقسيم نمايد.

 

آيه۵۷ سوره احزاب

این آیه درمورد غضب فاطمه (س) است. آنان که خدا و رسول خدا (ص) را به عصيان و مخالفت خود آزار واذيت مي کنند خدا آنها را در دنيا وآخرت لعن کرده و بر آنان عذابي با ذلت مهيا ساخته است.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.