ده دقیقه‌ای که نامزدها مناظره کردند و عصبانی شدند


Tunnel

ارسال های توصیه شده

از مناظره نزدیک به چهارساعته دیروز تنها بخش کوتاهی به مناظره می مانست. در بخش های دیگر نامزدها فقط پاسخ سوالات مجری را دادند و مجال به چالش کشیدن دیدگاههای همدیگر نبود. برخی نامزدها هم در بخش دوم مناظره از کوره در رفتند که چنین برنامه ای در شان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیست. اما فقط بخشی نزدیک به ده دقیقه از برنامه دیروز به مناظره شبیه بود.

 

مجله مهر: اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که بسیاری از نامزدها به ویژه نسبت به بخش دوم این مناظرات، اعتراض داشتند. از سوی دیگر حضور هشت نفره نامزدها در این برنامه تلویزیونی، مناظره را از شکل مناظره به مفهومی که نامزدها، آرا و دیدگاههای یکدیگر را به چالش بکشانند، خارج کرده بود و صرفا به بیان دیدگاههای هر کدام از نامزدها گذشت. اما در بخشی از این مناظره، نامزدها به سمت نقد دیدگاههای یکدیگر رفتند. آنجا که این سوال مطرح شد که نگاه و برنامه دولت شما برای نظام تصمیم گیری کشور، تعامل با سایر قوا و نهاده های نظارتی کشور چیست؟

محمدرضا عارف در پاسخ به این سوال مهمترین ریشه مشکلات اقتصادی کشور را در حاکمیت یک پارچه یک جریان سیاسی که همان جریان اصولگرا در کشور بوده بیان کرد که بلافاصله با واکنش حداد عادل همراه شد. رئیس مجلس اصولگرای هفتم در پاسخ به این نحوه جواب دادن عارف گفت که جناب آقای عارف مساله را بیش از حد سیاسی کردند و گناه مشکلات کشور را به دوش اصولگرایان انداختند، موافقیم که نباید کشور از نیروهای کارشناس خالی شود ولی اگر فرضا چنین اتفاقی در دولت اصولگرایان بوده، مگر در دوره اصلاح طلبان با اصول گرایان چه کرده اند؟

بعد از پاسخ حسن روحانی که با جمله دولت باید فراجناحی حل شود از این سوال گذشت، محسن رضایی هم به گذشته حمله کرد و خود را نه جزو دولت خاتمی دانست که اصولگرایان را بیرون ریخته باشد و نه جزو دولت احمدی نژاد که اصلاح طلبان را و در ادامه هم گفت که جناب آقای عارف پاسخ سوال را ندادند. او اشاره به طرح موسوم به طرح دوقلوها کرد که در زمان اصلاحات به مجلس آمد تا بابی برای افزایش اختیارات رییس جمهور باز کند و از عارف پرسید که نگفتید آیا اختیارات رئیس جمهور را کافی می دانید که یا نه که در دولتتان طرح دو قلو در نیاورید.

سعید جلیلی هم در پاسخ به این سوال باز به دوران اصلاحات برگشت که و خطاب به عارف گفت که ایشان خاطرشان است که مبانی نظری برنامه چهارم توسعه که سازمان برنامه نوشت مخالف مبانی گفتمان انقلاب بود. باقر قالیباف که شعارش سیاست زدایی از اقتصاد است گلایه کرد که رفته ایم سراغ بحث های سیاسی و اینجا کاری نداریم که اصولگرایان چه کار کردند و اصلاح طلبان چه کار اما محمد رضا عارف بحث را ادامه داد و خطاب به جلیلی گفت که شما که مبانی برنامه چهارم را زیر سوال بردید اگر برنامه چهارم مشکل داشت چرا مجلس اصولگرا برنامه را تصویب کرد.

دومین بخش از جایی که مناظره کمابیش شکل مناظره گرفت در آغاز بخش دوم بود. آنجا که قرار بود سوالات به صورت تستی برگزار شود و محمد رضا عارف و حسن روحانی عصبانی شدند که شان نامزدها رعایت نمی شود. آنجا در واقع مناظره ای بین نامزدها و مجری برنامه برگزار شد.

پیش تر البته محسن رضایی در بخشی از مناظره گلایه کرده بود که کش روش بهتری را برای ببرسی مهمترین مباحث اقتصادی کشور در نظر می گرفتید و به صورت تخصصی تر به مباحث اقتصادی پرداخته می شد اما در ورود به بخش دوم مناظرات عارف عصبانی شد که شیوه برگزاری مناظرات در شان این هشت کاندیدا نیست و اینجا ما نیامده ایم که به سوالات تستی و کنکوری جواب دهیم. او اظهار داشت که به احترام مردم عزیز می نشیند اما به سوالات پاسخی نخواهد داد.

محسن رضایی هم در این بخش بازهم گلایه کرد که صدا وسیما باید این هشت نامزد را رئیس جمهور بداند و شئونات ریاست جمهوری برایشان قائل شود.

نفر سومی که در این مقطع باب گلایه گشود حسن ورحانی بود که خطاب به حیدی گفت باید قبلا با نمایندگان نامزدها جلسه می گذاشتید و نحوه طرح سوال ها و کیفیت برنامه را با آن ها در میان می گذاشتید.

 

منبع: http://webzine.mehrnews.com/FullStory/News/?NewsId=3286

لینک به دیدگاه
:)) :)) :)) :)) بله دیگه که اینطوری گاف ندند آقایون عکس یک معدن رو جاذبه گردش گری و ثروت ملی و آدم فراری از توش در بیارن :)) :))
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.