با حذف میدان امام از یونسکو خط دو مترو عملیاتی می شود!


Tunnel

ارسال های توصیه شده

استاندار اصفهان با اشاره به تاخیر شهرداری اصفهان در تعدیل برج جهانما که خروج میدان امام (ره) از آثار جهانی را به یک خطر تبدیل کرده، گفت: اگر میدان امام (ره) از لیست یونسکو حذف شود راحت می‌شود خط 2 مترو را عملیاتی کرد و شهرداری بابت هزینه‌هایی که برای احداث ایستگاه در این زمینه کرده نگرانی دارد.

 

 

به گزارش خبرنگار مهر از اصفهان، علیرضا ذاکر اصفهانی شنبه شب در نشست مطبوعاتی خود با اهالی رسانه با اشاره به دستاوردهای چندساله مدیریت استان در حوزه میراث فرهنگی و حفظ آثار تاریخی اصفهان، اظهار داشت: با تلاشی که در این حوزه صورت گرفت اکنون بیش از 100 اثر مهمور به مهر اصالت یونسکو شده است و در همین راستا نیز سه اثر تاریخی اصفهان به ثبت جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: افزایش سایت‌های گردشگری در استان اصفهان، راه اندازی شربت‌خانه‌ها، ساخت هتل، اهدای صنایع دستی به عنوان هدیه در ادارات دولتی و بیش از همه گفتمان سازی و رسوبی که این فرهنگ در اصفهان گذاشت از جمله دستاوردهای چندین ساله در اصفهان در این حوزه بوده است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه میراث فرهنگی اصفهان دستخوش سوء مدیریت قرار گرفت و به علت بی توجهی از بین رفته است، تصریح کرد: این بی توجهی بیشتر به دلیل فقدان فرهنگ حس تاریخی بود که اکنون این حس در اصفهان و در بین بسیاری از مدیران آن بیدار شده است.

وی با اشاره به زمان ورود خود به اصفهان و حضور در جایگاه مدیریت استان اصفهان اظهار داشت: فکر می‌کردم با تمام ظرفیت می‌توانم کارهای بزرگی انجام دهم اما آنگونه که مطلوب من بود نشد.

ذاکر اصفهانی ادامه داد: در بدو ورود به علت اینکه سر موضع تعدیل برج جهان نما و خطر خارج شدن میدان امام (ره) از لیست آثار ثبت شده در یونسکو، با شهرداری اصفهان در کشاکش بودم، انرژی بسیاری از من گرفته شد و خود این موضوع بعدها تبدیل به سوء تفاهم و در مراحل بعدی به سطوح سیاسی ارتقا یافت که یکی از دلایل این امر هم برخی از رسانه‌ها بودند.

استاندار اصفهان یکی دیگر از مشکلات خود در اصفهان را افتادن در چاه عمرانی و سخت افزاری عنوان کرد و گفت: مسائلی مانند خشکسالی، حمایت از صنعت و حمایت از تجار و بازار از جمله دلایلی بود که مانع از پرداختن من به هنر در اصفهان شد.

وی ادامه داد: برخی جریانات نیز از قصد و غرضی که داشتند یا نداشتند، مباحثی را مطرح کردند که آن مباحث به من اجازه نداد آنگونه که باید به هنر بپردازم.

IMG09244628.jpg

ذاکر اصفهانی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد سرنوشت پرونده تعدیل برج جهان نما و خطر خروج میدان امام (ره) از لیست آثار ثبت شده در یونسکو، افزود: از روزهای ابتدایی که با این پرونده روبه رو شدم از تمام اهرم‌های حقوقی و غیرحقوقی علیه من استفاده کردند که نمونه‌های آن به دادگاه کشاندن برادرم و شکایت علیه یکی از کارمندان استانداری اصفهان بود اما من نیز از ابزار شورای تامین استفاده کردم و در این راستا نیز متحمل توهین‌های بسیاری که اکنون اسناد آن نیز موجود است شدم.

وی در این رابطه تصریح کرد: تلاش کردم با رسانه‌ها و مردمی که علاقه‌مند به اصفهان بودند به صحنه بیایم و حتی در این زمینه پولی را که بابت تخریب این برج باید پرداخت می‌شد را پیگیری کردیم و بارها معاون برنامه ریزی استانداری برای تبادل موافقت‌نامه به شهرداری اصفهان حتی التماس کرد اما شهرداری از این اقدام خودداری کرد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه شهرداری در این میان اصرار دارد که ما سهم خود را پرداخت نکرده‌ایم و به این بهانه کار تا به اینجا پیشرفت کرده است، تصریح کرد: علویان صدر معاون وقت سازمان میراث فرهنگی کل کشور به اصفهان آمد و جلساتی را نیز با حضور وی برگزار کردیم که آخرین جلسه آن یک ماه پیش در اصفهان بود اما اکنون نتیجه به اینجا ختم شده است.

وی در بیان دلایل این تاخیر در تعدیل برج جهان نما از سوی شهرداری اصفهان اینگونه عنوان کرد: وقتی میدان امام (ره) از لیست آثار ثبت شده در یونسکو خارج شود، راحت می‌شود خط 2 مترو را عملیاتی کرد در صورتیکه تمام هدف ما این بود که میدان امام در زمره آثار ثبت شده جهانی حفظ شود.

ذاکر اصفهانی همچنین ادامه داد: هرچه کارشناسان یونسکو گفتند همان باید عمل شود اما اینکه چرا عده‌ای اصرار دارند خط دوم مترو از زیر میدان امام (ره) عبور کند هم یک دلیل دارد.

وی در بیان این دلیل افزود: من فکر می‌کنم دلیل این باشد که زیر میدان امام حسین(ع) برای احداث تقاطع و ایستگاه مترو هزینه بسیاری شده و نگرانی بایت این است که اگر این خط که امتداد آن به ایستگاه منتهی می‌شود عملیاتی نشود شهرداری باید پاسخ‌گوی این هزینه‌ای که کرده باشد.

استاندار اصفهان در همین زمینه گفت: این اتفاق افتاده است و میدان امام (ره) در معرض خطر است اما امیدوارم که خروج میدان امام (ره) از آثار ثبت شده در یونسکو اتفاق نیفتد.

منبع: http://mehrnews.com/detail/News/2082209

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.