پیغام انسان را به انسان باز گفتم........


ارسال های توصیه شده

پیغامممممم انسان را به انسان باز گفتم.. @};-@};-

 

شگفتی هنر شعر در این است که با عشقی ابدی و ازلی،شاعر را مفتون خویش می سازد تا آن حد که همه چیز را از شاعر می گیرد؛شاعر ،در این خراب آباد هستی با شور و مستی می سراید و عصاره ی جان خویش را برای آن ایثار می کند و می گذارد.با سرایش هر قطعه شعر،یک تکه از جان و روحش جدا شده در ذرات هنرش می نشیند.هر اثر و هر پدیده هنری که این گونه مالامال از شور عشق و اعتقاد ایمان باشد لایزال و جاودانی است.فریدون مشیری هنرمندی است که خالصانه تمام هستس خود را در راه شعر گذاشت،شاعری است سر شناس با زبانی کاملا مربوط به خودش،با تراکم احساس و عواطف و حالات صد درصد شاعرانه که یکی از ماندگار ترین شاعران معاصر ایران است. عطر و بوی گل های شعر مرحوم مشیری برای همیشه در مشام و ذهن طبقه وسیعی از جامعه ایران و فارسی زبانان عالم باقی خواهد ماند.این نوشته ،به بهانه یاد بودی از این شاعر فقید و گران قدر،نظری خواهد داشت به زندگی نامه او و بررسی شعر مشیری از دیدگاه صاحب نظران.

 

زنده یاد مشیری در سال 1305 در تهران به دنیا آمد.پدرش ابراهیم مشیری در وزارت پست و تلگراف و تلفن کار می کرد،پدربزرگش(میرزا محمود خان مشیری)رییس اداره کل سیم کشی و تعمیرات وزارت بود،که برای سیم کشی تلگراف در مناطق کردستان و همدان خدماتی انجام داده بود.ابراهیم مشیری (پدر فریدون)از خانواده افشار بود که اجدادش به نادر شاه افشار می رسیدند،وی در همدان متولد شد و در بیست سالگی به تهران آمد و حدود چهل سال در وزارت پست و تلگراف و تلفن خدمت کرد تا اینکه در سال 1360 به رحمت ایزدی پیوست.

 

مادر فریدون مشیری نوه(امین الامرا)از خانواده ظهیرالدوله کرمانی بود،نامش خورشید و لقبش(اعظم السلطنه)بود،وی در سن39 سالگی به علت بیماری قلبی درگذشت.فریدون در آن زمان 19سال داشت و مرگ مادر تاثیری عظیم بر او و شعرش گذاشت.

فریدون دوران تحصیل خود را در شش سالگی با ورود به دبستان ادب آغاز کرد،وی در این مدرسه با سیاوش کسرایی هم کلاس بود.

 

او تا کلاس دوم در تهران بود.بعد به علت ماموریت پدرش به مشهد رفت و درسش را تا کلاس هشتم در مشهد ادامه داد.در مشهد ابتدا به دبستان همّت رفت و بعد از آن وارد دبیرستانی شد که مدیرش(علی اکبر شهابی)از اساتید ادب خراسان بود.پس از بازگشت به تهران یکی دو سالی در دارالفنون درس خواند و بعد به دبیرستان ادیب رفت و پس از آن به دلیل مشکلات خانوادگی در مدرسه فنی(وزارت پست و تلگراف و تلفن)به تحصیلش ادامه داد.

 

فریدون،ناگزیر بود هم کار کند و هم درس بخواند.به همین دلیل در سال 1324 در سن 19 سالگی در وزارت پست و تلگراف و تلفن استخدام شد و در واقع کار پدر و پدربزرگش را پی گرفت.پدربزرگش (میرزا محمود خان)در زمان قاجار خدمات زیادی انجام داده بود و (ناصرالدین شاه)به وی لقب(مشیر)داده بود که از آن به بعد میشود نام خانواده (مشیری)،یعنی طرف مشورت.

 

فریدون در آغاز استخدام در اداره ی کل خط مشغول به کار شد و بعد از سه،چهار سال به روابط عمومی منتقل شد و فعا لیت خود را آنجا ادامه داد.

 

ابتدا کفیل اداره انتشارات و بعد رئیس اداره ی انتشارات و سپس کفا لت اداره ی روابط عمومی را به عهده می گیرد.در سال 1350 که شرکت مخابرات ایران شکل گرفت به عنوان رئیس روابط عمومی مخابرات انتخاب می شود.

 

جاودان یاد مشیری،در سال 1333در سن 28 سالگی ازدواج می کند که حاصل این ازدواج یک دختر به نا بهار ویک پسر به نام بابک است

استاد شفیعی کدکنی در جای دیگری در باره مرحوم مشیری می گوید مشیری می کوشد که شعر هایش را به طبقه وسیع تری از جامعه ی ما که اکنون حوصله ی جست وجو وکوشش برای گشودن زمزمه های شعر شاعران تندرو وافراطی ندارد – وهنوز موازین پسندش کم وبیش از شعر سنتی سر چشمه می گیرد – عرضه کند ودر این راه توفیقی یافته که نصیب کمتر شاعری از معاصران ما شده است .

 

راز این توفیق را در سه خصوصیت شعر مشیری می توان جست ، نخستین آنها ، زبان نرم وهموار وساده ی او است شعر او به یک بارخواندن تمام زیبایی ها و رازهای خود را به خواننده می بخشد، سعدی هم زیبا یی ها وهنرهای شعرش رادریک لحظه به خواننده عرضه می دا رد،به نظر من،مشیری به سعدی نزدیک است وقلمرو پسند خواننده است ،مضامین شعرش حوادثی است که برای همه کس ممکن است روی دهد اما،همه کس نتواتند آن را شاعرانه بیان کند،این کار توفیقی است برای او.

یکی دیگراز خصیصه های شعرمشیری انسان گرایی است که به عنوان اصلی ترین محور شعر مشیری تلقی می شود،او انسان را به صرف انسان بودنش قابل ستایش و احترام می داند.به هر مجموع شعر"فریدون مشیری"شعری عاشقانه و بدیع، نزدیک به معیارهای شعر کلاسیک است، اما زبان هموار ونرم شاعرانه که از خصیصه های کلام او است، شعرش را در برهه ی زمانی خاصش متمایز میکند.

 

مشیری علاوه بر شعرهایی که سروده است و در کتاب های مختلف به چاپ رسیده ،تعداد زیادی ترانه سرایی کرده و سال های زیادی با رادیو هم کاری داشته است .اوتعریف می کند ، ماجرای ترانه سرایی من به دو شکل بوده است ،یکی این که شعر ی سروده ام و بعدا به روی آن شعرآهنگی ساخته شد وبه صورت ترانه در آمده است .به عنوان مثال آقای فریدون شهبازیان روی شعر "پرکن پیاله را"آهنگی ساختند که اقای شجریان خواندند، یا آقای فرهاد فخرالدینی بر روی چندین شعر من آهنگ ساخته اند ،از جمله معروف ترین آن ها شعری است که برای مرحوم بنان سرودم به نام "یاد یارمهربان "و به نوعی در برخی مصراع ها ابیات آن ، قطعاتی از آوازهای بنان گنجانیده شده بود ، وآقای فخرالدینی هم انصافا کوشش زیبایی به خرج داداند ونوع موسیقی را براساس آهنگ همان آوازها ساخته و پرداخته کردند. اما مواردی بوده که برای ترانه شعر سروده ام برای نمونه به خاطر آقای محمد نوری شعر ترانه هایی مانند«دلاویزترین »ویا « جاودانه باعشق» راگفتم ولی با وجود همه ی این اشعار هیچ گاه به طور حرفه ای ترانه سرایی نکرده ام . به هر حال ترانه سرایی خود یک حرفه است و برخی به طور حرفه ای آن رادنبال می کنند.

 

سرانجام فریدون مشیری این شاعر بزرگ و گران قدر پس از یک عمر تلاش و کار فرهنگی پس از چند سال تحمل بیماری روز سه شنبه ،چهارم آبان 1379درسن 74سالگی دار فانی را وداع گفت و در قطعه ی هنرمندان بهشت زهرابه خاک سپرده شد. مراسم بزرگداشت هفتمین روز درگذشت شاعر وپژوهش گر معاصر زنده یاد مشیری در روز یازده آبان 1379باحضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن زمان ، جمع کثیری از چهره های نام دار علمی،فرهنگی و هنری کشور ،علاقمندان و دانش جویان در خانه ی هنرمندان برگزار شد،دراین مراسم وزیرارشاد با اشاره به آیه ی 14سوره ی اسراء"بخوان نامه ات را امروز تو خود برای حساب کشیدن ازخود پسندی "گفت ، زندگی هرانسان یک کتاب خواندنی است و هر روز که می گذرد یک برگ از کتاب زندگی نوشته می شود.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.