راه و رسم مُسَکّن خوری


ارسال های توصیه شده

51d6ba35a9250_download1.jpg

همه ما خواه ناخواه هنگام شروع کوچک ترین دردی، وسوسه رفتن سراغ جعبه داروها و انتخاب یک مسکن قوی برای رهایی از شر درد را تجربه کرده ایم. به بیان دیگر خوردن قرص های رنگارنگ با اسم های مختلف دیگر برای ما ایرانی ها تبدیل به یک عادت شده است. در حالی که بیشتر ما هنوز نمی دانیم هنگام شروع درد، به سراغ چه مسکنی برویم.

 

دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران با تائید این نظر می گوید: مسکن ها چند نوعند که در بین آنها مواد مخدر و غیرمخدر وجود دارد. مواد مخدر شامل استروئیدها و غیراستروئیدها می شود. این مواد هر کدام منافع و مضراتی دارد. به طوری که مواد مخدر علاوه بر این که مسکن هستند، روی سیستم عصبی هم اثر می گذارد و اگر مدت ها مصرف شود، فرد را به خود وابسته می کند؛ یعنی بیمار به محض این که کوچک ترین دردی حس کند، سراغ این مسکن ها می رود. حتی مواقعی هم که درد ندارد، باز این داروها را مصرف می کند.

 

به عقیده دکتر خسرونیا، مسکن های غیر استروئید هم شامل مسکن هایی است که مستقیم روی سیستم گوارش اثر گذاشته و به خونریزی معده منجر می شود.

 

چه مسکنی برای چه دردی؟

«افرادی که می خواهند مسکن مصرف کنند، باید بدانند برای چه دردی از این داروها استفاده می کنند. پزشکان هم باید به این امر توجه داشته باشند.»

 

رئیس جامعه پزشکان داخلی با بیان این عبارات توضیح می دهد: باید بدانیم اگر سردرد یا دل درد ناشی از سرماخوردگی داریم، می توانیم از یک قرص استامینوفن ساده استفاده کنیم؛ ولی بیشتر افراد در این مواقع از استامینوفن کدئین استفاده می کنند. در حالی که این قرص اعتیاد آور است. به همین دلیل اصلا توصیه نمی کنیم که شخص خودش دارو را انتخاب کند.

مصرف مسکن با معده خالی ممنوع!

توصیه دیگر دکتر خسرونیا این است: اگر کسی مثلا دچار ضربه در پا می شود و استخوانش درد دارد، می تواند از مسکنی ساده استفاده کند؛ اما اگر فرد شکستگی استخوان دارد، باید از مسکن های قوی تر که به شکل قرص یا شیاف استفاده کند؛ البته این مسکن ها را باید پزشک تجویز کند.

 

به گفته دکتر خسرونیا فراموش نشود که تمام مسکن ها باید با معده نسبتا پر مصرف شوند در غیر این صورت سیستم عصبی گوارش حساس شده و همین اتفاق، به گاستریت و زخم معده منجر می شود.

 

با هم نخورید

رئیس جامعه متخصصان داخلی ذکر این نکته را هم ضروری می داند که مصرف همزمان مسکن با دیگر داروها به تداخل دارویی منجر می شود. برای همین بهتر است با پزشک درباره همه بیماری ها و داروهای تجویز شده قبلی صحبت شود و هنگام خرید قرص مسکن از داروخانه هم این موضوع باید با دکتر داروساز درمیان گذاشته شود.

 

زیاد نخورید

چند برابر کردن مقدار مسکن که از سوی پزشک تجویز شده، اشتباه بزرگ دیگری است که برخی افراد مرتکب می شوند. به گفته دکتر خسرونیا با انجام این کار غلط، نه تنها سرعت بهبود افزایش نمی یابد، بلکه روند بیماری نیز کند می شود. پزشکان معتقدند مصرف چند قرص مسکن برای تاثیر بیشتر، اثر جانبی داروها را چند برابر و حال بیمار را بدتر می کند. گاهی هم میزان تاثیرگذاری مسکن به طور قابل توجهی کم می شود. حتی ممکن است کار فرد بیمار به اورژانس بکشد.

 

متنوع نخورید

 

نکته دیگر که دکتر خسرونیا بر آن تاکید می کند این که نباید چند نوع مسکن مختلف پشت سر هم خورده شود، زیرا به بدتر شدن بیماری منجر می شود. اگر مسکن تجویز شده واقعا نمی تواند درد جسمانی را تسکین دهد،باید به پزشک مراجعه کرد. بی شک خواندن بروشور داخل جعبه قرص های مسکن درباره مصرف صحیح کمک می کند حتی می توان میزان مصرف و اثرات جانبی را از دکتر داروساز داروخانه هم پرسید. نکته بسیار مهم این که به هیچ وجه از نسخه دیگران نباید استفاده کرد. ممکن است مشاهده برخی علائم مشترک بیماری بین فرد و یکی از فامیل یا دوستان، فرد را به این کار تشویق کند، اما بدن هر شخص شرایط خاصی دارد و شاید به قرص مسکنی که دیگران تجویز کرده اند، حساسیت داشته باشد

 

قدیمی ها را هم نخورید

از مسکن های تاریخ مصرف گذشته هم نباید استفاده کرد؛ چون به عقیده دکتر خسرونیا انبار کردن مقدار زیادی قرص در خانه به یکی از عادات بد ایرانی ها تبدیل شده است. قرار گرفتن در محیط های گرم و مرطوب آنها را غیرقابل مصرف می کند. می توان ترک این عادت بد را با دور ریختن قرص هایی که تاریخ مصرفشان گذشته شروع کرد؛ زیرا ممکن است هنگام درد، فراموش شود که باید به تاریخ انقضای قرص ها هم نگاه کرد.

 

اشتباه دیگر در این زمینه، شکستن قرص هاست. شیار بخش میانی در برخی قرص ها به این منظور طراحی شده، اما گروهی از قرص ها و مسکن ها بدون این شیار هستند و بعد از شکستن قرص های بدون شیار، بخشی از پوشش آنها نابود می شود. به این ترتیب طعم قرص در دهان شما تغییر می کند و عملکرد آن در بدن با اختلال مواجه می شود.

 

ایرانی ها، پیشتازان مسکن خوری

متاسفانه در کشور ما مسکن، بیش از دیگر کشورها مصرف می شود؛ یعنی تعداد و مقدار مصرف آن اصلا استاندارد نیست و این به دلیل تجویز بی مورد مسکن از سوی خود افراد است.

 

به گفته دکتر خسرونیا، کسانی که خود به داروخانه رفته و با خرید مسکن خوددرمانی می کنند، باید بدانند با مصرف مسکن و آرام تر شدن درد، بیماری نه تنها بهبود نمی یابد، بلکه خود به خود پیشرفت می کند؛ بنابراین توصیه می شود که از خوردن مسکن هایی که از سوی پزشک تجویز نشده است، خودداری کنید؛ زیرا این کار در بسیاری از موارد حتی به مرگ منجر می شود.

 

دکتر خسرونیا خاطرنشان می کند: مسکن هایی که مصرف می کنید، باعث از بین رفتن انعقاد خون و حتی خونریزی در مغز و داخل شکم می شود، چون روی پلاکت های بدن اثر منفی گذاشته و از فعالیت های آنها جلوگیری می کند.

لینک به دیدگاه

والا من هر دردی داشته باشم مسکن مصرف نمیکنم!بهترین روش برای من استفاده از دوغ(چون فشارمو میاره پائین) و خوابیدن هست! =D> =D> =D>

:-? روش جالبیه :)]]

لینک به دیدگاه

البته با یکی از پزشکا ک حرف میزدم میگفت اگ اینطوری باشه گیرنده های عصبی ک مواد میانجی حس درد میرن و اونجا قرار میگیرن بیشتر و بیشتر هستن و این باعث میشه بعد زمانی ک تصمیم ب مصرف مسکن میکنیم دیگ مقداری ازون ک درد رو کاهش میداد کافی نیست!مطلب دیگ هم استفاده از ژلوفن و ایبوپروفن هست ک هردو این دارو میگن ب نوعی یکی هستن فقط ب نوعی تغییرش دادن که جذب روده ای ژلوفن بهتر هست!

لینک به دیدگاه

شتباه دیگر در این زمینه، شکستن قرص هاست. شیار بخش میانی در برخی قرص ها به این منظور طراحی شده، اما گروهی از قرص ها و مسکن ها بدون این شیار هستند و بعد از شکستن قرص های بدون شیار، بخشی از پوشش آنها نابود می شود. به این ترتیب طعم قرص در دهان شما تغییر می کند و عملکرد آن در بدن با اختلال مواجه می شود.این نکته ی خیلی مهمیه که متاسفانه خیلیامون در موردش اطلاعی نداریم ممنون که قید کردین @};-

لینک به دیدگاه

والا من هر دردی داشته باشم مسکن مصرف نمیکنم!بهترین روش برای من استفاده از دوغ(چون فشارمو میاره پائین) و خوابیدن هست! =D> =D> =D>

اصلا با این روشت موافق نیستم چون ممکنه گاهی سر درد در اثر خستگی و فشار پایین باشه و با خوردن دوغ بیشتر فشارت پایین میره و این اصلا خوب نیست
لینک به دیدگاه
اردیبهشت مهمان

البته با یکی از پزشکا ک حرف میزدم میگفت اگ اینطوری باشه گیرنده های عصبی ک مواد میانجی حس درد میرن و اونجا قرار میگیرن بیشتر و بیشتر هستن و این باعث میشه بعد زمانی ک تصمیم ب مصرف مسکن میکنیم دیگ مقداری ازون ک درد رو کاهش میداد کافی نیست!مطلب دیگ هم استفاده از ژلوفن و ایبوپروفن هست ک هردو این دارو میگن ب نوعی یکی هستن فقط ب نوعی تغییرش دادن که جذب روده ای ژلوفن بهتر هست!

ممنون از اطلاعاتتون،آقای دکتر

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.