گروه خونی شما چقدر خطر ابتلا به سکته را دارد؟


ارسال های توصیه شده

به نقل از برترین ها، محققان با انجام مطالعاتی روی ده‌ها هزار زن و مرد در طول مدت ۲۰ تا ۲۶ سال متوجه رابطه عجیبی بین گروه خونی یک فرد و احتمال ابتلای او به سکته مغزی شدند. برای مثال افرادی که گروه خونی ab داشتند با احتمال ۲۶ درصد بیشتر از گروه خونی o ممکن است به‌دلیل سکته کردن در بیمارستان بستری شوند. همچنین زنانی که گروه خونی b داشتند، ۱۵ درصد بیشتر از زنانی با شرایط مشابه در گروه خونی o سکته را تجربه کردند. این در حالی است که این رابطه در مردانی که گروه خونی b داشتند دیده نشد. در عوض زنان و مردانی که گروه خونی a داشتند نسبت به گروه‌های خونی دیگر در معرض خطر سکته نبودند.

گروه خونی o شایع‌ترین گروه خونی در بین سفید‌پوستان است به‌طوری که ۴۳ درصد از جمعیت آن‌ها را شامل می‌شود. بعد از آن نیز گروه‌های خونی a با ۳۶ درصد، b با ۱۳ درصد و ab با ۵/۷ درصد رتبه‌های بعدی را به‌خود اختصاص داده‌اند.

محققان احتمال می‌دهند عوامل ژنتیک در این موضوع دخیل باشند که شانس ابتلا به سکته را بیشتر می‌کنند. برای مثال در افرادی که گروه خونی ab دارند، گلبول‌های قرمز خون با احتمال بیشتری در کنار یکدیگر انباشته می‌شوند که این عامل خطر سکته را بیشتر می‌کند.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.