1.چطور سرطان روده بزرگ می گیریم


ارسال های توصیه شده

افزايش سرطان روده بزرگ در افراد زير 50 ‌سال

 

سرطان روده بزرگ در افراد زير 50‌سال در كشور در حال افزايش است و رژيم غذايي نامناسب و يبوست از عوامل اصلي ايجاد اين بيماري به‌شمار مي‌روند.

 

دكتر بهار محجوبي، دانشيار دانشگاه علوم پزشكي ايران عنوان كرد: رژيم غذايي نامناسب، يبوست و نشستن طولاني مدت در دستشويي از علل اصلي ايجاد بيماري كولون و ركتوم است.

 

وي در اين خصوص گفت: بيماري‌هايي چون بواسير، شقاق مقعد، افتادگي‌ها و بي‌اختياري‌ها از جمله بيماري‌هاي شايع كولون و ركتوم محسوب مي‌شوند كه از اين ميان بواسير از نظر تشخيصي به كرات با سرطان‌ها اشتباه گرفته مي‌شود و اغلب بيمار با خروج توده و خونريزي مراجعه مي‌كند كه توجه به معاينه دقيق بيمار و گرفتن شرح حال كامل ضروري است تا درصورت سرطاني بودن، بيماري تشخيص داده شده و درمان حاصل شود.

 

وي در ادامه ضمن بيان اينكه رژيم غذايي نامناسب، يبوست و نشستن طولاني مدت در دستشويي مي‌تواند از علل اصلي ايجاد اين بيماري باشد، تاكيد كرد: تنها درصد كمي از سرطان‌ها بدخيم بوده، نياز به جراحي دارند و اغلب آنها تنها با دارو، ليزر(اگر بيماري به درستي تشخيص داده شود و كار با ليزر با دقت انجام گيرد)، كولونوسكوپي و به‌طور كلي 99‌درصد درمان بيماري‌هاي مقعد كه در كشورهاي پيشرفته به‌كار مي‌رود، در ايران نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و يك درصد هم به‌دليل كمبود ابزارها و دستگاه‌هاي گرانقيمتي است كه براي درمان بيماران (از جمله بي‌اختياري ادرار و مدفوع) در دسترس نيست.

 

دكترشاهين مرآت، متخصص گوارش و كبد گفت: در شمال كشور شيوع سرطان مري جزء بالاترين درصد شيوع سرطان است. از اين نظر، مورد توجه جوامع بين‌المللي است و به همين منظور مركز تحقيقات كبد و گوارش دانشگاه علوم پزشكي تهران 2 طرح بزرگ و فعال را به نام‌هاي «اترك» در گنبد و «ارس» در اردبيل در دست اجرا دارد كه در حوزه تحقيق سرطان‌هاي مري و معده هستند. وي تصريح كرد: هر سال 412‌هزار نفر مورد جديد سرطان مري و 870‌هزار نفر مورد جديد سرطان معده در دنيا گزارش مي‌شود.

 

دكتر مرآت با اشاره به‌علت بالابودن آمار سرطان مري در ايران از قرار گرفتن كشور در كمربند سرطان خبر داد. نوعي از سرطان معده كه حدود يك‌چهارم از سرطان‌هاي معده را به‌خود اختصاص داده است، سرطان ناحيه كاردياست، ‌كارديا قسمتي كوچك از قسمت فوقاني معده است كه تغيير عادات غذايي در پيشگيري از اين سرطان نقش مهمي دارد.

 

وي خاطرنشان كرد: براي سرطان مري و معده عوامل ايجاد كننده‌اي ثابت شده است، مي‌توان عواملي چون سطح بهداشت عمومي، بعضي ويروس‌ها، مسائل محيطي، نوع‌ تغذيه و سيگار را دخيل دانست و در موردسرطان معده، چاقي، مصرف غذاي پرچرب و پروتئين دار را مي‌توان نام برد.

 

وي افزود:‌ علائم اين نوع سرطان‌ها نيز مانند ساير سرطان‌ها مشخص نيست ولي مي‌توان كاهش اشتها و كاهش وزن را براي سرطان مري و معده نام برد. البته سرطان‌هاي مري و معده در سنين بالاي 60 الي 70‌سال ديده شده است. در مورد سرطان كولون، كم خوني، يبوست، دل درد، آلودگي شكم و خونريزي را مي‌توان نام برد كه اين نوع سرطان‌ها در مراحل اوليه علائمي ندارند.

 

دكتر مرآت تصريح كرد: براي درمان در مراحل اوليه جراحي، راديو‌تراپي و ‌شيمي درماني ولي در مراحل انتهايي كه سرطان پيشرفت كرده است جراحي فقط براي تسكين درد و يا زنده نگهداشتن بيمار براي 2 الي 3‌ماه انجام مي‌شود و اين نوع سرطان در خانم‌ها كمي بيشتر از آقايان است.

 

عود بيماري به‌دليل ترس و شرم!

 

اين متخصص گوارش درخصوص نحوه انجام كولونوسكوپي گفت: كولونوسكوپ دستگاهي است كه از يك لوله قابل انعطاف با قطري به اندازه يك انگشت و طول حدود 5/1‌متر تشكيل شده و به يك منبع نوري براي ديدن درون كولون و يك دوربين بسيار كوچك ويدئويي كه براي تصويربرداري از روده مورد استفاده قرار مي‌گيرد، مجهز است.

 

از روش كولونوسكوپي براي بررسي جدار داخلي ركتوم (مقعد) و كولون (روده بزرگ) استفاده مي‌شود. متأسفانه برخي از افراد كه مبتلا به اين بيماري هستند به‌دليل ترس و يا شرم از ابراز علائم بيماري از مراجعه به متخصص و شروع درمان امتناع مي‌ورزند كه اين امر مشكل را دوچندان مي‌كند.

 

كولونوسكوپي توسط پزشك متخصص گوارش و كبد در مطب يا در بيمارستان انجام مي‌شود و امكان تشخيص پوليپ‌ها، تومورها، نقاط دچار خونريزي و التهاب را به پزشك معالج مي‌دهد.

 

در افرادي كه دچار خونريزي بدون علت مشخص، خون يا چرك مخفي در مدفوع با درد قسمت تحتاني شكم و اسهال يا يبوست طول كشيده هستند، كولونوسكوپي انجام مي‌شود.

 

همچنين در مواردي از قبيل پيگيري بيماري التهابي روده، تشخيص بدخيمي‌ها و پوليپ‌هاي كولون، برداشتن بيوپسي از بافت كولون مورد استفاده قرار مي‌گيرد. كولونوسكوپي مي‌تواند نسبتاً بدون درد باشد.

 

در اغلب موارد به شما يك مسكن خفيف به تنها‌يي يا همراه با داروي مخدر تسكين‌دهنده (خواب آور) از طريق وريدي داده خواهد شد تا احساس ناراحتي كمتري حين معاينه داشته باشيد. حين كولونوسكوپي ممكن است شما دچار دل درد يا احساس دفع گاز شويد كه اين يك مسئله عادي است.

 

اگر پوليپ يا بافت ناهنجار ديده شد پزشك شما ممكن است آن را بردارد، با كوتر كردن آن‌را تخريب و از آن نمونه برداري كند و يا جهت عمل جراحي به پزشك جراح ارجاع دهد. مدت كولونوسكوپي معمولاً 30-20‌دقيقه طول خواهد كشيد و مي‌تواند براساس يافته‌ها يا اعمالي كه انجام مي‌شود كمي طولاني‌تر شود.

 

دكتر مرآت تاكيد كرد: 24 ساعت قبل از انجام كولونوسكوپي، مصرف قرص آهن و داروهاي حاوي آهن را قطع كنيد زيرا آهن مي‌تواند رنگ پوشش داخلي كولون را تغيير دهد و مايعات قرمز رنگ مصرف نكنيد زيرا مي‌تواند ترشحات روده را قرمز كند و با خون اشتباه شود.

 

وي افزود: قبل از انجام كولونوسكوپي پزشك معالج خود را در مورد داروهاي مصرفي، حساسيت دارويي، سابقه بيماري خصوصاً بيماري قلبي، اختلال انعقادي خون، مصرف داروهاي رقيق‌كننده خون يا داروهاي حاوي آسپرين و حاملگي (درصورت مونث بودن بيمار) مطلع كنيد.

 

چهارمين سرطان شايع در ايران

 

سرطان روده بزرگ، سومين سرطان شايع در كشورهاي غربي و چهارمين سرطان شايع در ايران وجهان است. در كشورهاي صنعتي نيز بعد از سرطان ريه، اين سرطان دومين عامل مرگ‌و‌مير ناشي از سرطان‌هاست.

 

سالانه 5/1‌ميليون نفر در جهان دچار سرطان كولون و ركتوم مي‌شوند. زنان و مردان تقريباً به‌طور مساوي گرفتار اين بيماري مي‌شوند و شيوع آن نيز از سن 40 تا50 سالگي به‌تدريج افزايش مي‌يابد. حداكثر بروز اين سرطان بعد از سن ۵۰‌سالگي است.

 

متأسفانه در ايران، شيوع اين سرطان رو به افزايش است و طبق آمار موجود، در حال حاضر چهارمين سرطان شايع در بين مردان (۵درصد) و زنان (۵/۵درصد) محسوب مي‌شود. درصد ابتلا به سرطان كولون و ركتوم در افراد زير 50‌سال در ايران قابل توجه است.

 

خوشبختانه بيشتر موارد مرگ‌و‌مير ناشي از سرطان‌هاي كولون و ركتوم قابل پيشگيري است. در گذشته، تصور مي‌شد كه سرطان كولون چپ شايع‌تر از سرطان كولون راست است ولي طي 20‌سال گذشته، شيوع سرطان در كولون چپ به وضوح كاهش يافته است.

 

باتوجه به زندگي صنعتي امروزه و افزايش ميزان شهرنشيني و بروز تغييرات واضح در رژيم غذايي، مي‌توان گفت كه محيط، نقش بسزايي در بروز سرطان روده بزرگ دارد.


  1.  

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.