صحبت های مهدوی شهید چمران


salwa

ارسال های توصیه شده

وقتی سراغ تنها مردی می روی که به تنهایی، بسیار مرد است. چگونه می توان از او سخن گفت و او را وصف کرد؛ حتی کسانی که شب ها و روزها را با او تمام کرده اند. هنوز هم که هنوز است. حرف هایشان درباره او ناتمام مانده است. چقدر سخت است پرده برداشتن از تمام مردانگی هایش. او عاشقی بود که با عشق امام زمان (عج) تمام زندگی اش را خرج نایب بر حقش می کند و به تمام منتظران درس دلدادگی می دهد. شخصیتی که توانست انتظار را به خوبی معنا کند.

1_chamran_3sh.jpg

اگر انتظار برای برخی مفهومی است که درک آن مشکل است. می توان با او انتظار را برایشان معنا کرد. بدون آن که نقطه ابهامی برجا بماند. چمران را می گویم؛ مصطفایی که بزرگ بود و ساده زیست. خودش را وابسته به دنیا نمی دانست و چیزی به اسم ماندن. در آسمان دلش غیر قابل تصور بود. چمران در یکی از مناجات هایش می گوید:

 

«ای حسین؛ من برای زنده ماندن تلاش نمی کنم. از مرگ نمی هراسم. بلکه به شهادت دل بسته ام و از همه چیز دست شسته ام. ولی نمی توانم بپذیرم که ارزش های الهی و حتی قداست انقلاب بازیچه دست سیاستمداران و تجار ماده پرست شده باشد. قبول شهادت مرا آزاد کرده است من آزادی خود را به هیچ چیز حتی به حیات خود نمی فروشم.»

 

و خداوند همه خواسته ی حبیبش را در آخرین روز بهار در سال 1360 ه. ش. عاشقانه اجابت کرد و روحش به ملکوت پر کشید. مناسب دیدیم گزیده ای از سخنان آن شهید گرامی، که به مناسبت نیمه شعبان در مسجد الهادی تهران در تاریخ 31/ 4/ 1359 ایراد شده است را بیاوریم.

 

1- یاران امام زمان

در احادیث شنیده اید که می گویند 313 نفر از نیروهای کار کشته متقی و پرهیزکار لازم است به وجود آیند تا امام ظهور بفرماید. امام منتظر این 313 نفر است. هر یک از این افراد باید فقیه و مجتهد باشند و در روزگار ما عده فقها خیلی بیش از این مقدار است. پس تنها فقیه و مجتهد بودن کافی نیست. باید کسانی باشند که در ضمن فقاهت، سیاستمدار و مدیر و مبارز باشند و بتوانند براحتی کشوری را اداره کنند...

البته این 313 نفر نیروهای اداره کننده هستند و این بدان معنا نیست که طرفداران او فقط همین عده اند؛ در آن روزگار همه مردم، محرومان و مستضعفان به درجه ای از رشد و آگاهی می رسند که نور وجود امام را لمس می کنند و مثل پروانه گرد شمع وجودش می گردند.

 

2. خسته شدن مردم از نظام های موجود

در آن هنگام دیگر مردم از تمام نظام های [ظالم] موجود خسته شده اند، از همه طاغوت ها بریده اند و آمادگی دارند که خود را در اختیار حجت حق قرار دهند و با تمام وجود در راهش فداکاری کنند؛ به جز عده ای قلیل که همان مستکبران باشند، بقیه جهانیان ندای او را لبیک می گویند و به دنبال او می روند.

 

3. امام مهربانی ها

امام زمان (عج) نمی آید که همه مردم را از دم تیغ بگذراند. اگر قرار بر این بود که بلایی از آسمان نازل شود و تمام دشمنان خدا را نابود کند، در قدرت پروردگار بود که هر لحظه اراده بفرماید این کار را انجام دهد. همچنان که در زمان حضرت موسی و حضرت نوح انجام داد اما اراده خداوند بر این نیست؛ خداوند می خواهد مردم را هدایت و ارشاد کند و تغییر و تحول در نفوس آنان به وجود آورد و همه این مبارزات و انقلاب ها هم برای همین صورت می گیرد؛ چرا که اگر قرار بود خداوند یا امام حجت (عج) همه مخالفان را نابود کند، آنگاه وظیفه 313 نفر چه می شد؟ آنها کار بزرگی انجام نمی دادند.

 

4. ایستادگی در برابر شیاطین

در حال حاضر در کشور ما یا در دنیای ما دشمنانی مثل ابر قدرت ها و صهیونیست ها و طاغوت ها نبودند، انقلاب اسلامی ارزش چندانی نداشت. انقلاب ما آنگاه ارزش خود را نشان می دهد که در برابر عظیم ترین قدرت های شیطانی می ایستد، با آنها مبارزه می کند و رسالت اسلامی خود را به جهانیان ارایه می نماید. در این صورت است که فداکاری های ما ارزش پیدا می کند.

IMAGE635130391481889200.jpg

5. بزرگترین اشتباه

کسانی که فکر می کنند، باید گوشه ای بخوابند تا امام زمان (عج) ظهور بفرماید و جهان را از عدل و قسط پر کند، سخت در اشتباهند. مردم ما باید بیشتر بکوشند، بیشتر مبارزه کنند، و این تحول و تکامل نفسی را هر چه سریع تر در روح و قلب خود ایجاد نمایند تا باعث تسریع در ظهور حضرت شوند.

 

6. حضرت ناراحت می شود

باید بدانید که امام حاضر است و بر اعمالتان نظارت دارد. امام پیروان خود را رها نکرده و به دست هواها نسپرده، مراقب آنهاست اگر به آنها ناراحتی برسد، قلب مبارکش به درد می آید، اگر خونریزی ناحقی در جایی صورت بگیرد، حضرت ناراحت می شود. آن بزرگوار مراقب است و با تمام وجود می کوشد تا این تحول نفسی را در این امت و این مردم به وجود بیاورد.

 

7. حرکت به سوی مدینه فاضله

اگر جوانان ما در اعتقادشان به خود بقبولانند امام زمان در میان آنها زندگی می کند و شاهد اعمالشان است، رفتار و زندگی و فداکاری و مرگ و حیات آنان تغییر کیفی پیدا می کند و چه بسا جهش بزرگی در حرکت تکاملی جوانان ما به سوی مدینه فاضله ایجاد شود.

 

8. اصلی ترین قدم

آنها (جوانان ما) امام زمان (عج) را به صورت اسطوره ای در تاریخ به شمار می آورند. این اشتباه محض است. امام زمان حضور دارد و هر عملی را که ما انجام می دهیم می بیند و می شنود. روزی که مردم ما به این اعتقاد برسند و آن را لمس کنند، بزرگترین جهش ها در راه تکامل زندگیشان به وجود می آید؛ و این قدم اصلی برای تسریع در ظهور حضرت است.

 

9. آرزوی مقدس

مکتب تشیع همواره یک آرزوی مقدسی را در قلب پیروان خود می پروراند و آن، آرزوی ظهور حضرت حجت (عج) و ریشه کن کردن ظلم و ستم و سیطره عدل و داد بر این جهان است.

هر کسی در زندگی آرزویی دارد و بر اساس آرزوهایش می توان شخصیت او را شناسایی کرد. آرزو اساسی ترین محرک یک انسان در فعالیت های روزمره اوست. انسانی که آرزو و طلب و خواسته ای نداشته باشد، یک مرده متحرک است. افراد آرزوهای مختلفی دارند. مکتب تشیع به پیروان خود تعلیم می دهد که فقط یک آرزو داشته باشند و آن، ظهور امام زمان حضرت حجت (عج) است؛ چرا که شیعیان می دانند اگر او ظهور بفرماید همه مشکلاتشان رفع می شود.

تمام مشکلات وقتی حل می شود که مدینه فاضله آن بزرگوار به دست مبارکش پیاده شود. پس می بینید که تشیع بزرگترین آرزوها را در یک آرزوی واحد برای پیروان خود معین، و به آنها تلقین می کند و به آنان اطمینان می دهد که اگر این آرزو برآورده شود، تمام مشکلاتشان رفع خواهد شد.

 

10. مهمترین وظیفه

در حال حاضر نیز، اگر مردم ما با این حقیقت روشن آگاه شوند که تنها یک آرزو دارند و آن، ظهور حضرت بقیت الله (عج) است؛ و بعد هم بدانید که او در میان آنان زندگی می کند، مراقب اوضاع آنهاست، دل او از این رنج ها و خونریزی ها خونین است، و خودش آرزو دارد که هر چه زودتر ظهور فرماید؛ به این نتیجه می رسند که وظیفه ماست تا برای تسریع در ظهور حضرتش هر چه شدیدتر و هر چه سریعتر در خود تحول ایجاد کنیم و خود را آماده سازیم و به آن درجه از رشد عقلی و ایمانی و اخلاقی برسانیم که توان تحمل آن وجود مبارک را داشته باشیم.

 

11. انقلاب اسلامی

انقلاب مقدس اسلامی ما بزرگترین جهش تکاملی در مسیر این تغییر نفسی انسان ها بوده است، پس بزرگترین قدم در راه ظهور مهدی موعود (عج) است. بنابراین وظیفه دیگر ما پاسداری از دستاوردها و ارزش های انقلاب اسلامی و ایثار و فداکاری در راه رسیدن به آرمان های آن است.

 

12. از خدا می خواهم

از خدای بزرگ می خواهم که فرج آن حضرت را نزدیک فرماید. از خدای بزرگ می خواهم که به ما عرفانی دهد تا وجود او را در میان خود لمس کنیم. از خدا بزرگ می خواهم که انقلاب مقدس ما را به پیروزی نهایی برساند. از خدای بزرگ می خواهم که ابر قدرت ها و صهیونیست ها و توطئه گران را نابود کند.

منبع: دوماهنامه امان، شماره 42.

ویرایش شده توسط salwa
لینک به دیدگاه

«ای حسین؛ من برای زنده ماندن تلاش نمی کنم. از مرگ نمی هراسم. بلکه به شهادت دل بسته ام و از همه چیز دست شسته ام. ولی نمی توانم بپذیرم که ارزش های الهی و حتی قداست انقلاب بازیچه دست سیاستمداران و تجار ماده پرست شده باشد. قبول شهادت مرا آزاد کرده است من آزادی خود را به هیچ چیز حتی به حیات خود نمی فروشم.»....

@};-

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.