اسکن مغز یک زن را در حالت تجربۀ خارج از بدن


ارسال های توصیه شده

 
 

 

 

 

 

 

 بیشباهت به سناریوی فیلم‎های تخیلی نیست. ولی یک دانشجوی رشتۀ روانشناسی در دانشگاه اوتاوا میگوید که میتواند به طور اختیاری حالت خارج از بدن بودن را تجربه کند. این یک رویداد میمون برای دانشمندانی است که توانستند مغز او را در چنین حالتی اسکن کنند.

به طور معمول، تجربۀ خارج از بدن بخشی از تجربۀ نزدیک به مرگ است. امکان دارد در حالی که جراحان بر روی بدن یک بیمار عمل جراحی انجام میدهند او بر فراز بدن خود شناور باشد. این تجربه‎ها به طور معمول به داروهای مصرف شده در سیستم بدن بیمار و یا هورمونهایی که بر اثر جراحت به سیستم آن‎ها وارد میگردد، نسبت داده میشود.

این پژوهش که تنها بر روی این یک زن انجام شده، در شمارۀ دهم فوریه نشریۀ

 " NEUROSCIENCE Frontiers  in HUMAN " به چاپ رسیده است. پژوهشگران عضو دانشکدۀ روانشناسی دانشگاه اوتاوا هستند.

به نوشتۀ نشریۀ مزبور، این زن درست پیش از به خواب رفتن وارد حالت خارج از بدن بودن میشود و بدن خود را از بالا مشاهده میکند. او این کار را از دوران قبل از مدرسه آغاز کرده است. ولی در حال حاضر گاهی به این عمل مبادرت میورزد.

بر طبق نوشتۀ این پژوهشگران، این زن قادر بود خود را در حال چرخش در هوا بر فراز جسم خود که به طور افقی دراز کشیده، ببیند. او گزارش داده بود که گاهی اوقات خود را از بالا تماشا میکند ولی از جسم "حقیقی" غیر متحرک خود پیوسته آگاه است.

پژوهشگران قبل و بعد از ورود وی به حالت خارج از بدن از مغز اوfMRI گرفتند تا اثر آن را در مغز مورد بررسی قرار دهند و آن را با حالتی که وارد تخیل به انجام این کار میشد مقایسه کنند.

این حالت، ساختۀ ذهن این زن نیست. به طور یقین اتفاقی در مغز او رخ میدهد ولی پژوهشگران هنوز نمیتوانند به طور دقیق بگویند که آن تغییر چیست.

تغییراتی که پژوهشگران مشاهده کردند میتواند شبیه حالتی باشد که میتوان مغز را برای انجام مراقبه تعلیم داد. پژوهشگران حتی گفتند که میتواند مانند حالتی باشد که بسیاری از خردسالان قادر به انجام آن هستند و با تمرین میتوان آن را به دوران بزرگسالی منتقل کرد.

پژوهشگران آن را با حالت سینستزیا – حالتی که میتوان صدای رنگها را شنید یا بوی صداها را حس کرد – مقایسه کردهاند.

 

 

  

                                          

 
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.