ماجرای برکناری اولین وزیر زن/ دستجردی بدون تشکر رئیس جمهور رفت


ارسال های توصیه شده

دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان اولین وزیر زن در دولتهای پس از انقلاب، که با پیشنهاد رئیس جمهور توانسته بود رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بگیرد، با حکم محمود احمدی نژاد برکنار شد تا حوزه سلامت کشور بیش از پیش دچار التهاب و بحران ناشی از مشکلات بودجه ای و مدیریتی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، برکناری وزیر بهداشت درست زمانی به واقعیت پیوست که چند روز قبل محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در مراسمی که دکتر دستجردی نیز حضور داشت، عنوان کرده بود تا زمانی که من و آقای احمدی نژاد هستیم، خانم وزیر هم می ماند.

رحیمی در پاسخ به پرسشی در خصوص شایعه برکناری وزیر بهداشت چنین گفته بود که "دکتر مرضیه وحید دستجردی از جمله بهترین وزرای کابینه، اولین بانوی وزیر در جمهوری اسلامی ایران و مورد حمایت همه جانبه دولت قرار دارد. بنابراین تا زمانی که دکتر احمدی‌نژاد و من هستیم دکتر دستجردی هم به عنوان وزیر بهداشت در کابینه حضور خواهد داشت."

شاید تکذیب این شایعه در آن روز، اذهان را به سمتی می برد که این گونه اخبار در دولت نهم توسط محمدحسین الهام سخنگوی دولت تکذیب می شد اما به فاصله چند روز بعد، همان شایعه تبدیل به واقعیت می شد که نمونه ای از آن ماجرای برکناری پورمحمدی از وزارت کشور بود.

شنیده ها حاکی از این است که ماجرای برکناری وزیر بهداشت از درخواست برای تغییر دکتر باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، شروع شد. جایی که گفته می شود برخی دولتمردان خواستار برکناری لاریجانی بوده اند اما وزیر بهداشت حاضر نشده این حکم را برای لاریجانی صادر کند.

486615_orig.jpg

به دنبال بروز این شایعات، ماجرای ارز دارو پیش آمد و اینکه خانم وزیر به صراحت از مشکلات تامین نشدن ارز دارو و کمبودها در جمع خبرنگاران سخن گفت اما رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی، ادعای خانم وزیر را رد کرد و عنوان داشت که تمامی ارز دارو تامین شده و...

به دنبال این اظهار نظر، بار دیگر خانم وزیر در جمع روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور عنوان داشت که حرف ما همان گفته های قبلی است و تنها یک سوم از ارز دارو تامین شده است.

این در حالی بود که طی دو هفته اخیر بیشترین هجمه ها و انتقادات از وزیر بهداشت، در روزنامه ارگان دولت به چشم می خورد. جایی که در قالب گزارشها و یادداشتهایی، عملکرد وزیر بهداشت را زیر سئوال برده و شائبه برکناری او را قوت می بخشیدند.

سرانجام وزیر بهداشت با حکم رئیس جمهور که اطلاعیه آن بر روی خروجی پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار گرفت، از مسئولیتش برکنار و محمدحسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب شد.

این در حالی است که بعد از ماجرای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات که رئیس جمهور قصد داشت او را برکنار کند، توصیه های فراوانی شده بود که بهتر است ترکیب دولت دهم تا پایان عمر دولت تغییر نکند. اما به نظر می رسد رئیس جمهور اعتقاد دارد با انتصاب سرپرست برای وزارتخانه ای که سلامت مردم در گرو مدیریت قوی آن است، می خواهد شرایط عبور از بحران در سلامت را فراهم کند. موضوعی که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به هیچ وجه موافق آن نبوده و به شدت از عملکرد دکتر دستجردی حمایت و پشتیبانی کرده اند.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا سرپرست وزارت بهداشت می تواند در سه ماه پایانی سال که فرصت سرپرستی دارد، وزارت بهداشت را از بند مشکلات اعتباری و بودجه ای رها کند.

نکته جالب اینکه در حکم سرپرستی رئیس جمهور برای طریقت، هیچ تشکر و تقدیری از زحمات دکتر دستجردی نشده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر، http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1777249

لینک به دیدگاه

به ظاهر دعوای ارز و دارو و اختلافات میان وزارت بهداشت و درمان با ریاست‌جمهوری بیش از آنچه گمان می‌رفت، ریشه‌دار بوده و همچون گذشته، بحث‌های مهمتری چون زین اسب، دسته بیل و غذای سگ، مهمتر از واردات دارو و اقلام پزشکی است، به گونه‌ای که امروز به طور ناگهانی، رئیس‌جمهور، شاگرد اول دولت را عزل کرد تا این وزیر نیز همچون دیگر عزل‌شدگان به باشگاه وزرای معزول دولت‌های نهم و دهم بپیوندد.

 

در این باره، «تابناک» گفت‌و‌گویی با چند نفر از نمایندگان مجلس انجام داده که در زیر می‌آید.

 

غلامرضا نوری در واکنش به رخداد اخیر که از سوی ریاست جمهور روی داده است، گفت:‌‌ همان گونه که پیش‌بینی می‌شد، وزیر شجاع کابینه عزل شد.

 

این نماینده افزود: درست است که وزیر عزل شده، ولی جای امیدواری دارد، چرا که این فرد با کاری که کرده، راه را برای کسانی که بخواهند حرف دل مردم و خودشان را در درون کابینه بگویند، باز نمود؛ هر چند به اخراجشان از دولت بینجامد.

 

نوری ادامه داد: در اوضاع کنونی، عزل خانم وزیر با توجه به سخنان مقام معظم رهبری ـ که آحاد جامعه را به آرامش دعوت می‌کند ـ مخل اداره امور خواهد بود، ولی متأسفانه مباحث سیاسی در کشور، اولویت اصلی آقایان است و این در پایان، به ضرر مردم خواهد بود.

 

دکتر رسول خضری گفت: برکناری وزیر بهداشت، نه تنها دردی را درمان نمی‌کند، بلکه مشکلات را بیشتر هم خواهد کرد. اختلاف رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت، مربوط به تخصیص ارز داروست. بیماران در ماه‌های اخیر، مشکلات بسیاری برای تأمین داروهای مورد نیاز خود داشته‌اند و کمیسیون بهداشت از وزیر بهداشت این گلایه را داشت که چرا ارز دارو پرداخت نمی‌شود. رئیس سازمان غذا و دارو، می‌گفت، هر روز با مسئولان بانک مرکزی در این باره مباحثه دارند، ولی ارزی به آنها داده نمی‌شود. دولت نیز بار‌ها قول پرداخت ارز و دارو را داده، ولی میان قول و عمل دولت فاصله بسیار است.

 

وی افزود: برکناری وزیر بهداشت، شگفت‌انگیز است. بحث سلامت و درمان مردم از مهم‌ترین موضوعات جامعه است و مشخص نیست، این تصمیمات با چه پشتوانه و تفکری گرفته می‌شود!

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به این که در ماه‌های گذشته، شماری از وزرای دولت در آستانه استیضاح از سوی مجلس قرار گرفته بودند، ولی به دلیل توصیه‌های رهبری و برای پدید نیامدن تنش در جامعه، مجلس از استیضاح صرف‌نظر کرد، در پاسخ به این پرسش که اقدامات رئیس‌جمهور و برکناری وزرا ـ در حالی که چند ماهی بیشتر به پایان کار دولت نمانده است ـ چه پیامدهایی خواهد داشت، گفت: آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، بزرگترین وزارتخانه‌های دولت هستند. مجلس تلاش کرده، به رسالت خود که حمایت از مردم و پیروی از رهبری است، به بهترین شکل رفتار کند؛ بنابراین، باید دلیل این کارها را از رئیس جمهور پرسید، که اگر دلایلی دارند شفاف اعلام کنند.

 

این نماینده تأکید کرد: مشکلات کنونی به دلیل وجود مشکلات در درون دولت است، وگرنه خانم دستجردی را خود آقای احمدی‌نژاد برای وزارت معرفی کرد و چندین سال است، وی در دولت مشغول فعالیت است و به ظاهر رئیس دولت از کارکرد وزیر بهداشت راضی بود، ولی این که در روزهای اخیر چه اتفاقاتی در درون دولت رخ داده، جای پرسش دارد!

 

مشکل دارو با تخصیص ارز به آسانی حل می‌شد و با این کار، هم رضایت مردم نیز به دست می‌آمد و هم باری از دوش وزارت بهداشت برداشته می‌شد، ولی در عمل اتفاقی عکس این موضوع رخ داد.

 

نماینده مردم سردشت با اشاره به وجود اختلاف میان رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت درباره رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و این که این اختلاف چه نقشی در برکناری وزیر می‌توانست داشته باشد، گفت: اینکه وجود یک فرد در زیرمجموعه وزارت بهانه‌ای برای برکناری وزیر باشد، منطقی و عاقلانه نیست. همه دنیا منتظر تصمیمات و کارهای ایران هستند و اخبار و تحولات درون کشور ما را رصد می‌کنند؛ بنابراین، باید در این شرایط سنجیده و معقول رفتار کرد، چرا که تنش‌آفرینی «آب به آسیاب دشمن ریختن است» و دود آن به چشم مردم خواهد رفت.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: برنامه‌ها و نقشه راه کشور از پیش مشخص شده و وحدت رویه و عمل به قانون است که می‌تواند مشکلات را برطرف کند و ما را به موفقیت رهنمون شود؛ همه باید به قانون تمکین کنند.

گفتنی است، احمد آریایی‌نژاد درباره عزل ناگهانی مرضیه وحید دستجردی از سمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به ماه‌های باقی مانده تا پایان دولت دهم، زمان و موقعیت عزل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خوب نبود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: هرچند جابجایی و برکناری وزرا از اختیارات رئیس جمهور است، عقل مصلحت‌اندیش می‌گوید، زمان برای انجام این کار مناسب نبوده است و رئیس قوه مجریه، باید درباره این عزل ناگهانی، در چهارچوب قانون به مردم توضیح دهد.

لینک به دیدگاه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، متن و تصویر نامه‌ای از باقر لاریجانی به وزیر بهداشت در تاریخ 21 آذر را منتشر کرده که در آن، وی درخواست نموده فرد دیگری به جای وی منصوب شود. متن نامه منتشر نشده دكتر لاريجاني و پاسخ وزير بهداشت به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

حضور محترم سركار خانم دكتر وحيد دستجردي

وزير محترم بهداشت درمان و آموزش پزشكي

سلام عليكم

توفيق خدمت در عرصه مسئوليت اجرايي دانشگاه علوم پزشكي تهران طي ساليان متمادي گذشته از الطاف بزرگ الهي نسبت به اينجانب بود كه زبان از عهده شكرگزاري آن قاصر است.

از آنجا كه علي رغم تمامي تلاشي كه جنابعالي براي ثبات مديريتي اين مجموعه به عمل آورديد، تدبير ديگري براي اداره اين نهاد علمي ارزشمند در نظر گرفته شده است، ضمن سپاس و عرض تسليم در برابر تقديرات الهي و با رخصت از سركارعالي به عنوان وزيري پرتلاش، ارزشمند و خستگي ناپذير كه توانستيد الگويي موفق از مديريت كلان در عرصه سلامت را در كشور ارائه نماييد و با توجه به شرايط، مسئوليت اداره دانشگاه علوم پزشكي تهران و شوراي سياست گذاري وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي را به همكاران محترم ديگري كه مجموعه را اداره خواهند كرد مي‌سپارم.

طي ساليان همكاري در قالب مسئوليت دانشگاه علوم پزشكي تهران و شوراي سياستگذاري وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، تلاش‌هاي زيادي براي ارتقاي آموزش و پژوهش و ارتقاي خدمات سلامت توسط همكاران محترم دانشگاه علوم پزشكي تهران، ستاد وزارتي، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور و همكاران شوراي سياست گذاري به عمل آمد.

بدون ترديد اين تلاش ها بدون هدايت الهي و عنايات حضرت حجت(عج) و حمايت و هدايت حضرتعالي به بار نمي نشست. لذا ضمن تشكر از همه همكاران محترم به خاطر همراهي مسئولانه و مشاركت دلسوزانه در پيشبرد اين خدمات از همراهي و هدايت سركار عالي تشكر مي كنم.

در خاتمه از اين كه در جريان امور اجرايي حسب شرايط كاري و لغزش‌هاي فردي ممكن است خاطر سركار عالي و يا همكاران عزيز را مكدر كرده باشم عذرخواهي مي‌كنم و از خداوند بزرگ براي شما و ديگر همكاران محترم توفيقات روزافزون و سلامت آرزومندم.

دكتر باقر لاريجاني

 

 

در این نامه لاریجانی به صراحت می گوید که تصمیم دیگری برای اداره دانشگه علوم پزشکی تهران در نظر گرفته شده است و با علم به چنین مساله ای از وزیر می خواهد تا با رفتن وی موافقت کند. تا احتمالا دردسر بیشتری برای وزیر به خاطر او ایجاد نشود. اما وزیر به او می نویسد که تا پایان مسئولیت وی در سمت خود باقی بماند.

 

در پاسخ به نامه لاریجانی، وزیر سابق بهداشت نیز ضمن عدم قبول درخواست وی، گفته که همچنان به کار خود ادامه دهد.

 

بسمه تعالي

برادر گرانقدر جناب آقاي دكتر لاريجاني

با سلام و احترام

دستاوردهاي سالهاي اخير وزارت بهداشت در عرصه هاي مختلف محصول همدلي، هماهنگي و همكاري مديران مجموعه بوده است. بنده اصرار دارم كه اين مجموعه مديران بالاخص حضرتعالي تا پايان مسئوليت اينجانب با وزارت بهداشت همكاري نماييد. اينجانب فشارهاي وارده از جانب مديريت اجرايي كشور براي تغيير رياست دانشگاه علوم پزشكي تهران را كه به تعبير مقام معظم رهبري نماد آموزش عالي كشور است به مصلحت نظام سلامت نمي دانم و بر اساس شناخت بيش از سه دهه از جنابعالي اطمينان دارم كه سكان كشتي علم و دانش بدست شخصيتي مدير، دانشمند و امين سپرده شده است. بر اين اساس از جنابعالي مي خواهم به همكاري خود تا پايان دوران مسئوليت اينجانب ادامه داده و رسالت خطير هدايت عرصه دانشگاه را همچنان تقبل فرماييد.

دكتر وحيد دستجردي

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 

پ221910_932.jpg

پاسخ وزیر همانا و برکناری نیز همان!

لینک به دیدگاه

دکتر مرضیه وحیددستجردی در یادداشتی از تمامی همکاران خود و همچنین آحاد ملت ایران حلالیت طلبید و خداحافظی کرد.

 

به گزارش «تابناک» متن کامل این یادداشت در پی می آید:

 

« بسمه تعالی

 

معاونین، مشاورین و قائم مقامان محترم وزیر

 

روسای محترم دانشگاههای علوم پزشکی کشور

 

همکاران گرامی

 

سلام علیکم؛

 

خداوند منان را شاکرم که طی بیش از سه سال مسئولیت تصدی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، با دعای خیر ملت شریف ایران و تلاش یکایک شما همکاران گرامی در ستاد، دانشگاه‌های علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشتی درمانی، اعضای محترم دولت، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، روسای محترم کمیسیون‌های تخصصی مجلس، اعضای محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به ویژه رییس محترم کمیسیون و سایر مجموعه‌های نظام سلامت شاهد فعالیت‌های مهم، تأثیر گذار و تحول آفرین در عرصه سلامت کشور بودیم.

 

امروز، نظام سلامت ما با طراحی بدیعی در زمینه آموزش، پژوهش و ارائه خدمات در قالب منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) ، نقشه جامع تحول نظام سلامت کشور، نقشه جامع علمی حوزه سلامت و قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، مسیر چشم انداز ترسیم شده سلامت در جمهوری اسلامی ایران را طی می‌کند.

 

اینجانب دست‌یابی به موفقیت‌های اخیر در عرصه سلامت کشور را مرهون توفیقات و تفضلات الهی و تلاش شبانه روزی، تعهد، تجربه و همدلی مجموعه کارامد همکاران خود در نظام سلامت و حاکمیت تدبیر، عقلانیت و جلوگیری از مداخلات غیر کارشناسی می‌دانم و امیدوارم با عزم و اراده جدی و تداوم تلاش‌ها، همچنان شاهد ارتقای آموزش و پژوهش و ارائه خدمات در حوزه سلامت و تحقق بیش از پیش "عدالت در تأمین سلامت مردم" به عنوان یکی از مهمترین رسالت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم. بدون شک حوزه سلامت نیازمند حمایت همه جانبه و جدی مسئولین نظام و همدلی همه دست اندرکاران مدیریت کشور است.

 

حال که مدیریت اجرایی کشور مرا از انجام وظایف و ادامه مسئولیت نظام سلامت کشور معاف نموده است، بر خود فرض می‌دانم از یکایک همکاران گرامی، خصوصاً معاونین، مشاورین، قائم مقامان، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های تابعه و کلیه اعضای خانواده بزرگ سلامت، اساتید، کارکنان و دانشجویان قدردانی و سپاس گزاری کرده و از کلیه همکاران و همچنین آحاد ملت عزیز ایران که بعضاً به دلایل مختلف نتوانسته‌ام به خواسته‌های ایشان تحقق بخشم، طلب حلالیت می‌نمایم.

 

از خداوند متعال خواستارم، خدمات و فعالیت‌های ارزشمندی که در نظام سلامت در حال انجام است، با قوت و قدرت بیشتری تداوم یافته و بیش از پیش مایه عزت و سربلندی کشور عزیزمان گردد.»

 

مرضیه وحید دستجردی

لینک به دیدگاه

دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان اولین وزیر زن در دولتهای پس از انقلاب، که با پیشنهاد رئیس جمهور توانسته بود رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بگیرد، با حکم محمود احمدی نژاد برکنار شد تا حوزه سلامت کشور بیش از پیش دچار التهاب و بحران ناشی از مشکلات بودجه ای و مدیریتی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، برکناری وزیر بهداشت درست زمانی به واقعیت پیوست که چند روز قبل محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در مراسمی که دکتر دستجردی نیز حضور داشت، عنوان کرده بود تا زمانی که من و آقای احمدی نژاد هستیم، خانم وزیر هم می ماند.

رحیمی در پاسخ به پرسشی در خصوص شایعه برکناری وزیر بهداشت چنین گفته بود که "دکتر مرضیه وحید دستجردی از جمله بهترین وزرای کابینه، اولین بانوی وزیر در جمهوری اسلامی ایران و مورد حمایت همه جانبه دولت قرار دارد. بنابراین تا زمانی که دکتر احمدی‌نژاد و من هستیم دکتر دستجردی هم به عنوان وزیر بهداشت در کابینه حضور خواهد داشت."

شاید تکذیب این شایعه در آن روز، اذهان را به سمتی می برد که این گونه اخبار در دولت نهم توسط محمدحسین الهام سخنگوی دولت تکذیب می شد اما به فاصله چند روز بعد، همان شایعه تبدیل به واقعیت می شد که نمونه ای از آن ماجرای برکناری پورمحمدی از وزارت کشور بود.

شنیده ها حاکی از این است که ماجرای برکناری وزیر بهداشت از درخواست برای تغییر دکتر باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، شروع شد. جایی که گفته می شود برخی دولتمردان خواستار برکناری لاریجانی بوده اند اما وزیر بهداشت حاضر نشده این حکم را برای لاریجانی صادر کند.

 

486615_orig.jpg

 

به دنبال بروز این شایعات، ماجرای ارز دارو پیش آمد و اینکه خانم وزیر به صراحت از مشکلات تامین نشدن ارز دارو و کمبودها در جمع خبرنگاران سخن گفت اما رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی، ادعای خانم وزیر را رد کرد و عنوان داشت که تمامی ارز دارو تامین شده و...

به دنبال این اظهار نظر، بار دیگر خانم وزیر در جمع روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور عنوان داشت که حرف ما همان گفته های قبلی است و تنها یک سوم از ارز دارو تامین شده است.

این در حالی بود که طی دو هفته اخیر بیشترین هجمه ها و انتقادات از وزیر بهداشت، در روزنامه ارگان دولت به چشم می خورد. جایی که در قالب گزارشها و یادداشتهایی، عملکرد وزیر بهداشت را زیر سئوال برده و شائبه برکناری او را قوت می بخشیدند.

سرانجام وزیر بهداشت با حکم رئیس جمهور که اطلاعیه آن بر روی خروجی پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار گرفت، از مسئولیتش برکنار و محمدحسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب شد.

این در حالی است که بعد از ماجرای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات که رئیس جمهور قصد داشت او را برکنار کند، توصیه های فراوانی شده بود که بهتر است ترکیب دولت دهم تا پایان عمر دولت تغییر نکند. اما به نظر می رسد رئیس جمهور اعتقاد دارد با انتصاب سرپرست برای وزارتخانه ای که سلامت مردم در گرو مدیریت قوی آن است، می خواهد شرایط عبور از بحران در سلامت را فراهم کند. موضوعی که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به هیچ وجه موافق آن نبوده و به شدت از عملکرد دکتر دستجردی حمایت و پشتیبانی کرده اند.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا سرپرست وزارت بهداشت می تواند در سه ماه پایانی سال که فرصت سرپرستی دارد، وزارت بهداشت را از بند مشکلات اعتباری و بودجه ای رها کند.

نکته جالب اینکه در حکم سرپرستی رئیس جمهور برای طریقت، هیچ تشکر و تقدیری از زحمات دکتر دستجردی نشده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر، http://www.mehrnews....?NewsID=1777249

 

دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان اولین وزیر زن در دولتهای پس از انقلاب، که با پیشنهاد رئیس جمهور توانسته بود رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بگیرد، با حکم محمود احمدی نژاد برکنار شد تا حوزه سلامت کشور بیش از پیش دچار التهاب و بحران ناشی از مشکلات بودجه ای و مدیریتی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، برکناری وزیر بهداشت درست زمانی به واقعیت پیوست که چند روز قبل محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در مراسمی که دکتر دستجردی نیز حضور داشت، عنوان کرده بود تا زمانی که من و آقای احمدی نژاد هستیم، خانم وزیر هم می ماند.

رحیمی در پاسخ به پرسشی در خصوص شایعه برکناری وزیر بهداشت چنین گفته بود که "دکتر مرضیه وحید دستجردی از جمله بهترین وزرای کابینه، اولین بانوی وزیر در جمهوری اسلامی ایران و مورد حمایت همه جانبه دولت قرار دارد. بنابراین تا زمانی که دکتر احمدی‌نژاد و من هستیم دکتر دستجردی هم به عنوان وزیر بهداشت در کابینه حضور خواهد داشت."

شاید تکذیب این شایعه در آن روز، اذهان را به سمتی می برد که این گونه اخبار در دولت نهم توسط محمدحسین الهام سخنگوی دولت تکذیب می شد اما به فاصله چند روز بعد، همان شایعه تبدیل به واقعیت می شد که نمونه ای از آن ماجرای برکناری پورمحمدی از وزارت کشور بود.

شنیده ها حاکی از این است که ماجرای برکناری وزیر بهداشت از درخواست برای تغییر دکتر باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، شروع شد. جایی که گفته می شود برخی دولتمردان خواستار برکناری لاریجانی بوده اند اما وزیر بهداشت حاضر نشده این حکم را برای لاریجانی صادر کند.

 

 

486615_orig.jpg

 

به دنبال بروز این شایعات، ماجرای ارز دارو پیش آمد و اینکه خانم وزیر به صراحت از مشکلات تامین نشدن ارز دارو و کمبودها در جمع خبرنگاران سخن گفت اما رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی، ادعای خانم وزیر را رد کرد و عنوان داشت که تمامی ارز دارو تامین شده و...

به دنبال این اظهار نظر، بار دیگر خانم وزیر در جمع روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور عنوان داشت که حرف ما همان گفته های قبلی است و تنها یک سوم از ارز دارو تامین شده است.

این در حالی بود که طی دو هفته اخیر بیشترین هجمه ها و انتقادات از وزیر بهداشت، در روزنامه ارگان دولت به چشم می خورد. جایی که در قالب گزارشها و یادداشتهایی، عملکرد وزیر بهداشت را زیر سئوال برده و شائبه برکناری او را قوت می بخشیدند.

سرانجام وزیر بهداشت با حکم رئیس جمهور که اطلاعیه آن بر روی خروجی پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار گرفت، از مسئولیتش برکنار و محمدحسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب شد.

این در حالی است که بعد از ماجرای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات که رئیس جمهور قصد داشت او را برکنار کند، توصیه های فراوانی شده بود که بهتر است ترکیب دولت دهم تا پایان عمر دولت تغییر نکند. اما به نظر می رسد رئیس جمهور اعتقاد دارد با انتصاب سرپرست برای وزارتخانه ای که سلامت مردم در گرو مدیریت قوی آن است، می خواهد شرایط عبور از بحران در سلامت را فراهم کند. موضوعی که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به هیچ وجه موافق آن نبوده و به شدت از عملکرد دکتر دستجردی حمایت و پشتیبانی کرده اند.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا سرپرست وزارت بهداشت می تواند در سه ماه پایانی سال که فرصت سرپرستی دارد، وزارت بهداشت را از بند مشکلات اعتباری و بودجه ای رها کند.

نکته جالب اینکه در حکم سرپرستی رئیس جمهور برای طریقت، هیچ تشکر و تقدیری از زحمات دکتر دستجردی نشده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر، http://www.mehrnews....?NewsID=1777249

علت ناگفته عزل وزیر محترم بهداشت سابق دوبرابر کردن حقوق هیئت علمی دانشگاههای علوم پزشکی بوده که سر خود انجام داده اند و در پی این کار بودجه وزارت بهداشت که بایستی جهت تامین دارو مصرف شود کاهش یافته و ظاهرا این دلیل اصلی عزل ایشون بوده

لینک به دیدگاه

اینکه تاب انتقاد نداریم

تحمل شنیدن عقیده دیگران را نداریم

تحمل دیدن یکی بهتر یا همطراز خودمان را نداریم

اینکه هیچ نمی دانیم و فکر می کنیم خیلی می دانیم

حاضر به جواب گوئی در مقابل انتفادات نیستیم چون جوابی نداریم و حق با آنهاست

اینکه کاری رو بلد نیستیم و حاضر نیستیم به کس دیگر واگذارش کنیم

حاضریم پا روی حق در بسیاری موارد بگذاریم و حق رو ناحق کنیم ولی چیزی از ما نگیرن

فکر میکنیم همیشه همه چیز همینطور ماندنیست و از گذشته ها و گذشتگان درس نمی گیریم که خدا فرموده سیرو فی الارض

 

و......

 

متاسفانه دیریست نهادینه شده!

ظریفی میگفت قدرت اگر ماندنی بود به من تو نمی رسید!

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.