پذيرش ايران هسته اي ازسوي اوباما


seyed

ارسال های توصیه شده

ديپلمات آمريکايي مطرح كرد:

پذيرش ايران هسته اي ازسوي اوباما

جام جم آنلاين: دیپلمات با سابقه و رییس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه باراک اوباما حقوق هسته ای ایران را پذیرفته است، گفت: برای اعتراف صریح و آشکار واشنگتن به حقوق اتمی تهران، به گفت وگوی رو در رو نیاز است.

100827931109.jpg

جان لیمبرت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در نیویورک افزود: اگر منصف باشیم باید بگوییم که آمریکا و ایران هرچند با هم دوست نیستند، اما منافع مشترک بسیاری در منطقه دارند.

رییس سابق میز ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: به گفته«هنری کسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا، ما منافع مشترک بیشتری با ایران تا با برخی کشورهای منطقه و دوست آمریکا در خاورمیانه داریم.

وی در عین حال تاکید کرد: به دلیل سوءظن عمیق در سه دهه گذشته، این منافع مشترک زمینه ساز همکاری و بهبود روابط میان تهران واشنگتن نشده است.

سفیر سابق آمریکا در موریتانی با تاکید بر اینکه بی اعتمادی و بدگمانی پس از 30 سال در روابط دو کشور ریشه دوانده است، گفت: نبود ارتباط و گفت وگو باعث ادامه شک و تردید و سوءظن همیشگی بوده است. برای همین هربار ابتکار عمل گفت وگو در باره مساله ای مطرح شده، شاید یکطرف به خاطر بی اعتمادی و بدبینی از آن فرار کرده است.

لیمبرت در پاسخ به اینکه آیا سخنان اخیر اوباما که گفته بود «باید راهی برای برخورداری تهران از انرژی صلح امیز هسته ای باشد» به معنای اعتراف دولت آمریکا به حقوق هسته ای تهران نیست، تصریح کرد: این بحث تازه ای نبوده است که اوباما مطرح کرد بلکه همیشه از سوی دولت آمریکا اعلام شده که ایران مانند سایر کشورها حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اوباما حاضر هست بطور رسمی و آشکار حق ایران برای غنی سازی را به رسمیت شناخته و به آن اذعان کند گفت: شاید بطور صریح ملاحظاتی داشته باشد، اما بگونه ضمنی آمریکا این موضوع را پذیرفته است.

این دیپلمات آمریکایی افزود: اگر ایران خواهان اعلام صریح و علنی به این مساله است، تحقق آن به انجام گفت وگو بستگی دارد و در چارچوب توافق دوجانبه و جامع صورت خواهد پذیرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت باراک اوباما که از دیپلماسی و گفت وگو با ایران سخن می گوید، با در پیش گرفتن تحریم و تهدید دچار تناقض نیست؟ گفت: تناقض نه. اوباما از همان آغاز ریاست جمهوری خیلی آشکار و صریح تمایل گفت وگوی بدون پیش شرط و بر اساس احترام متقابل با ایران را نشان داد.

رییس پییشن میز ایران در وزارت خارجه آمریکا درباره نقش آیپک یا لابی صهیونیستی در آمریکا و تاثیر فشارهای این گروه بر مواضع تند برخی اعضای کنگره این کشور تصریح کرد: آیپک بسیار متشکل و منظم بوده و مرتب فعالیت می کند و بی تردید برنامه ها و تبلیغات گسترده ای دارد ولی در تحلیل نهایی مشکل بتوان گفت تا چه اندازه در سیاست آمریکا تاثیر می گذارد.

وی با تاکید بر اینکه رییس جمهوری آمریکا به دیدگاه لابی ها ی مختلف توجه می کند، گفت: وی مسوول همه مردم کشور به شمار می رود، رییس جمهوری باید به جای پیروی از لابی ها به فکر مصلحت آمریکا نیز باشد.

لیمبرت همچنین با ابراز خوشبینی در باره تحولات ماه های آینده، تصریح کرد: از دیدگاه من، حضور کری و انتخاب دوباره اوباما، فرصتی برای فراهم آوردن زمینه توافق است

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.