تفاوت جهیزه ی سال 54 با الان


ارسال های توصیه شده

61430_945.jpg

 

 

تصویر بالا لیست یک جهزیه از سال 1354 هست.مردم چه کم توقع بودند

لینک به دیدگاه

زیاد خوش به حالتون نباشه

 

این مال آشپزخونه اش بود بیشتر وکامل نیست

 

مثلا رختخوابش کو :-?

 

 

 

اتفاقا نوشته رختخواب یک دست

ستون اول سمت راست

لینک به دیدگاه

زیاد خوش به حالتون نباشه

 

این مال آشپزخونه اش بود بیشتر وکامل نیست

 

مثلا رختخوابش کو :-?

بقیه اش به عهده ی داماد بوده توی لیست نیوردن

لینک به دیدگاه

ز جهيزيه تا جهيزيه

يك وانت جهيزيه هم مي‌شود جهيزيه، دو كاميون جهيزيه هم مي‌شود جهيزيه؛ اما مردم كدام را مي‌پسندند؟ معلوم است، كاميون كاميون جهيزيه را.

100769390488.jpg

 

ديروز خبرگزاري مهر، سياهه‌اي از يك جهيزيه متعلق به سال 54 را منتشر كرد كه با خواندنش فقط توانستيم به عوض شدنمان در طول كمتر از 40 سال فكر كنيم.

عروسي كه بيست و چهارم دي 54 از جهيزيه‌اش صورت‌برداري شده، دختري بود كه يك آيينه، يك يخدان، يك چراغ توري، يك ديزي، يك‌دست رختخواب، دو سيني ورشو، يك‌دست فنجان چيني، يك تشت لباسشو، شش بشقاب چيني، شش ظرف مسماخوري، دو كفگير، دو پرده، شش خورشت‌خوري، دو كارد بزرگ و كوچك، شش نمكدان و يك سرويس مرغ‌خوري به اضافه چند خرده‌ريز ديگر داشت كه خط ناخواناي اين سياهه اجازه خواندنش را نمي‌داد.

به نظر نمي‌رسد اين دختر به زعم مردمان دهه 50، عروسي كم‌جهاز باشد، چون تا آنجا كه كلمات اين سياهه خوانده شد چيزي از وسايل ضروري تشكيل يك زندگي كم ندارد، شايد هم او، دختري بوده كه جهيزيه‌اش تحسين فاميل را برانگيخته.

حالا اگر قرار باشد از جهيزيه دخترهاي امروزي، آن هم دختراني كه لزوما از طبقه اعيان و اشراف نيستند صورت‌برداري شود، شكي نيست كه تعداد اقلام آن در اين نوشتار نمي‌گنجد.

نه اين‌كه صاحبان جهيزيه‌هاي امروزي به خاطر تهيه وسايل، به خرج و قرض و وام گرفتن نيفتاده باشند و براي خريد آخرين لوازم موجود در بازار كه فلاني و فلاني خريده‌اند، از خيلي چيزها حتي از شكمشان كم نگذاشته باشند، بلكه موضوع اين است كه اين آدم‌ها حتي با دست خالي مي‌خواهند جهيزيه‌اي براي تركاندن چشم حسودان و بستن دهان بدگويان داشته باشند و احيانا ابزاري براي سربلندي خود در زندگي بسازند.

اما آيا واقعا دو كاميون پر از جهيزيه خوشبختي مي‌آورد؟ آيا اگر معروف‌ترين برندهاي لوازم خانگي خريده شود و بزرگ‌ترين يخچال فريزرها، تختخواب‌ها و مبلمان‌ها جهيزيه را زينت دهد آرامش يك زوج تضمين مي‌شود؟

جواب اين دو سوال خير است، اما مردم ما اين روزها هم جهيزيه عريض و طويل را ضامن آبروي دختر و خانواده‌اش مي‌دانند و هم به كسي كه جهيزيه‌اش آب و رنگ چنداني ندارد خرده مي‌گيرند در حالي كه خوشبختي پشت در خانه‌ها مي‌ماند و اغلب فراموش مي‌شود. براي همين است كه مي‌گوييم از 40 سال پيش تا به حال خيلي عوض شده‌ايم.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 4 ماه بعد...

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.