هر نوزاد يك درخت


ارسال های توصیه شده

هر نوزاد يك درخت

جسمي نحيف از كيسه سرخ رحم بيرون كشيده مي‌شود و از وحشت دنياي غريبه و نامهربان، جيغ مي‌كشد و به گريه مي‌افتد، جوانه‌اي همزمان از دل خاك سر برمي‌آورد و اولين شعاع‌هاي نور را حريصانه مي‌مكد و به ساقه نازكش كش‌و‌قوس مي‌دهد.بچه شير مي‌نوشد، گياه ريشه‌هايش را در تن خاك مي‌دواند، بچه قد مي‌كشد و مادرش بزرگ شدن روز‌به‌روزش را تماشا مي‌كند، گياه قد مي‌كشد و برگ‌هاي پرزدارش، تن ساقه‌هاي نازكش را مي‌شكافند و بيرون مي‌زنند، آدم‌ها حرف زدن و زيستن را ياد مي‌گيرند، درخت‌ها به گل مي‌نشينند و بار مي‌دهند.

100862575192.jpg

 

آدم‌ها نفس مي‌كشند، درخت‌ها به پاس مهرباني‌شان، ريه‌هاي سبز زمينشان مي‌شوند تا آنها در سلامت، نفس بكشند. رفاقت از اين بيشتر مي‌شود؟

اما خوبي درخت‌ها كه فقط اين نيست، شهر بي‌درخت يعني حجم انبوهي از قوطي كبريت‌هاي غول‌پيكر و خاكستري با شهروندان عبوس و بيمار.

به‌همين خاطر است كه اهالي كوالالامپور، پايتخت مالزي ايده‌اي خلاقانه ارائه داده‌اند كه حالا احتمالا خيلي از شهرداري‌ها در كشورهاي توسعه‌يافته غبطه مي‌خورند كه چرا ابداع‌كننده‌اش نبوده‌اند.

ابتكار شهرداري كوالالامپور اين است كه اعلام كرده از اين پس قصد دارد به ازاي هر نوزادي كه در اين شهر به دنيا مي‌آيد، يك درخت بكارد.

آنها مي‌گويند اين طرح براي سبزتر شدن پايتخت مالزي است و براي اجرايش بايد با بيمارستان‌هاي اين كشور همكاري كنند.

حالا احتمالا كوالالامپوري‌ها مشغول پرورش دادن نهال‌هاي تازه و نازنيني هستند كه قرار است با تولد هر نوزاد در سطح شهر، غرس شوند و سايه‌شان را سخاوتمندانه روي سر آدم‌ها پهن كنند.

آدم‌ها سه گروهند، اول آنهايي كه فكرهايي خلاقانه مثل پروانه مي‌آيند و مي‌نشينند روي شانه‌شان و دوم آنهايي كه خودشان ايده‌هاي خلاقانه‌اي ندارند، اما دست‌كم بلد شده‌اند از آن گروه خلاق‌ها تقليد كنند و البته گروه سومي هم هستند كه نه فكرهاي تازه دارند و نه تلاش مي‌كنند از ذهن خلاقانه ديگران استفاده كنند.

ايده كوالالامپوري‌ها براي كاشتن يك نهال به ازاي هر نوزاد، يك ابتكار خلاقانه است و جاي حسرت دارد كه ما نتوانستيم پيش از آنها، اين فكر بكر را مطرح كنيم، اما اين داستان تاسفبارتر مي‌شود اگر بخواهيم جزو گروه سوم آدم‌ها باشيم و چشم‌هايمان را رو به اين ايده خلاقانه ببنديم؛ انگار نه انگار كه اتفاقي افتاده است و ما هم مي‌توانيم شهرمان را مثل كوالالامپوري‌ها سرسبز و خرم كنيم و به ميمنت تولد نوزادهايمان، گياه بكاريم.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.