نرم افزار مدیریت مراجع در نگارش مقالات و فعالیتهای پژوهشی (بخش اول)

ارسال های توصیه شده

نرم افزاری که برای معرفی انتخاب کردم نرم افزار مندلی (Mendeley) است. البته ممکنه نام این نرم افزار خیلی برای شما آشنا نباشه و بیشتر با نرم افزار اندنوت (EndNote) آشنا باشید و یا با اون کار کرده باشید. اما پیشنهاد من این هست که برای یک بار امتحان هم که شده از این نرم افزار استفاده کنید.

من خودم چند ماهی است که دارم با این نرم افزار کار می کنم و پیش از این با نرم افزار اندنوت کار می کردم و به نظر خودم کار کردن با این نرم افزار ساده تره. البته هرکدام از این نرم افزارها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

قصد من این هست که نرم افزار مندلی را به طور مفصل به شما عزیزان توضیح بدم و بدین منظور آموزش این نرم افزار را در 2 تاپیک خدمت شما ارائه میدم.

فقط قبل از اینکه به توضیح نرم افزار بپردازم یک توضیح کلی در خصوص این گروه نرم افزرها به دوستانی که به تازگی شروع به کار با این نرم افزارها کردند و یا قصد آشنایی دارند ارائه میدم.

نرم افزارهای مدیریت مراجع به شما کمک می کنند تا یک کتابخانه شخصی از مقالاتی که در مورد موضوع یا موضاعات خاصی گردآوری کرده اید، ایجاد کنید. شما با استفاده از کتابخانه ایجاد شده می توانید براحتی یک مقاله را از میان مقالات خود پیدا کنید و یا کل مقالات و یا بخشی از آن را با دیگران (همکار/همکاران پژوهشی) به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید.

از دیگر مزایای این نرم افزارها این است که به شما کمک می کند تا در مدت زمان کوتاهی مقالات (مراجع مورد نظر) را به مقاله نوشته شده خود اضافه کنید. حتماً برای شما پیش آمده است که بخواهید یک مقاله به مجله ای علمی ارسال کنید. قبل از ارسال، به راهنمای ارسال مقاله مراجعه می کنید تا از شیوه نگارش مقاله برای آن مجله اطلاع یابید. یکی از قسمتهای شیوه نامه نگارش مقاله، مربوط به مراجع است که اگر به صورت دستی انجام شود بسیار وقت گیر و احتمالاً عاری از خطا نخواهد بود. شما با کمک این نرم افزار می توانید مراجع مورد نظر خود را با ترتیبی که مد نظر شماست (براساس ترتیب ارجاع در متن) در انتهای مقاله اضافه نمائید البته با استایل مورد نظر مجله.

و اما در مورد نرم افزار مندلی:

این نرم افزار شامل دو بخش است: یک بخش آنلاین و یک بخش آفلاین (نصب بر روی سیستم).

از مزایای این نرم افزار این هست که اطلاعات مربوط به هر دو بخش آنلاین و آفلاین قابل سینک شدن است. یعنی اگر شما به نرم افزار آنلاین خود مقاله ای را اضافه نمائید می توانید با زدن کلید سینک (دو فلش منحنی که تشکیل یک دایره را می دهند) مقاله را به نرم افزار مندلی نصب شده در سیستم اضافه نمائید و همینطور برعکس.

برای نصب نرم افزار در مرحله اول به این لینک مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنید.

پس از ثبت نام با مراجعه به لینک زیر می توانید اطلاع پروفایل خود را تکمیل کنید.

https://www.mendeley...account/details

و از لینکهای زیر می توانید نرم افزار مربوطه را دانلود و در سیستم خود نصب نمائید.

برای سیستم عامل ویندوز (32 & 64)

http://download.mend...1.8.3-win32.exe

برای سیستم عامل Mac

http://www.mendeley....c/instructions

برای سیستم عامل لینوکس:

http://www.mendeley....2/instructions

515476fd7bda5_10.jpg

تصویر 1- نمای صفحه مربوط به تکمیل پروفایل و فضای اختصاص داده شده به کاربر (برای هر کاربر به صورت رایگان 2 گیگابایت فضای اختصاصی و 100 مگابایت فضا برای اشتراک کتابخانه و یا مقاله اختصاص داده شده وجود دارد)

برای تشکیل یک گروه پژوهشی ای که نیاز به داشتن یک کتابخانه مشترک دارند شما می توانید از گزینه بالای صفحه سمت راست (شماره 1 در شکل بالا) استفاده نمائید و با وارد نمودن آدرس ایمیل شخص مورد نظر یک دعوتنامه به ایشان ارسال نمائید. پس از تائید و ثبت نام، افراد گروه می توانند از یک کتابخانه استفاده نمایند. شما باید درهنگام تشکیل گروه یک یا چند فولدربا عنوان مشخص ایجاد کنید و تا محتویات آن با اعضا به اشتراک گذاشته شود. لازم به ذکر است که شما می توانید دسترسی گروه را به اعضای مشخص شده محدود کرده و یا به صورت Public تنظیم نمائید.

آیتم های اصلی که در بخش آنلاین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد 5 سربرگ شامل یک پنل دسترسی ابزار با عنوان Dashboard ا،و سربرگهای My Libraryا ، Papers، Groups و People است (شماره 2 در شکل بالا).

که در قسمت Dashboard تنظیمات مربوط به نرم افزار، در My Library امکان ایجاد فولدرهای شخصی و فولدر اشتراکی (برای گروه) و طبقه بندی و مدیریت مقالات، در Papers امکان جستجوی مقالات در سایتهای مختلف، در Groups مدیریت گروه ها و اعضای آن و در سربرگ People امکان جستجو و پیوستن به گروه های علمی مختلف در دنیا وجود دارد.

* یک توضیح در خصوص قسمت آنلاین نرم افزار:

تقریباً از دو ماه پیش سایت مندلی نمایش صفحات را به نوعی اختصاصی کرده است. بدین معنی که کاربرانی که سیستم خود را upgrade نموده اند می توانند به راحتی از تمام قسمتهای وب سایت مانند نمایش کتابخانه، سرچ مقاله، ارتباط با گروه های فعال در سایت و همچنین ایجاد گروه به راحتی استفاده نمایند. البته این امکانات برای کاربران عادی محدود به ایجاد گروه، سینک کردن و ورود مقاله از سایت های مختلف به بخش آنلاین نرم افزار وجود دارد و به علت نمایش پایه ای (Basic) سایت برای کاربران عادی، امکان استفاده از قسمتهای دیگر گاهاً مشکل و یا غیر ممکن شده است. اما تمام قسمتهای نرم افزار نصب شده در سیستم (آفلاین) به راحتی قابل استفاده می باشد.

جهت Upgrade نرم افزار می توانید به لینک زیر و یا قسمت نشان داده شده در تصور (شماره 3 در شکل بالا) مراجعه نمائید:

https://www.mendeley.com/upgrade

امیدوارم تا اینجا تونسته باشم به صورت واضح مطالب رو بیان کنم و براتون مفید باشه. در مورد قسمت آنلاین فقط یک نکته دیگه مونده که پس از توضیح نرم افزار نصب شده خواهم گفت و بیش از این در مورد قسمت آنلاین توضیح نمی دم (چون امکان Upgrade برای همه وجود نداره و دوستانی که توانایی Upgrade نرم افزار را دارند اگر سوالی در قسمت آنلاین نرم افزار دارند می توانند کامنت بگذارند و در حد توانم راهنمایی کنم). ان شاءالله تو تاپیک بعدی در مورد قسمت دوم نرم افزار توضیح می دم که بسیار کاربردی و در دسترس است.

با آرزوی موفقیت @};-

WeAre.ir

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام

من بعد از نصب برنامه ، در مرحله ی اجرا که ایمیل و پسورد میخواهد، با وارد کردن آنها برنامه باز نمی شود و پیام زیر را می دهد

لینک به دیدگاه

سلام

من بعد از نصب برنامه ، در مرحله ی اجرا که ایمیل و پسورد میخواهد، با وارد کردن آنها برنامه باز نمی شود و پیام زیر را می دهد

پیام کو اردیبهشت ؟
لینک به دیدگاه

مشکل حل شد کوچولو، بعد از گذشت چند ساعت ایمیل و پسورد را قبول کرد.

ممنونم @};-

خدارا شکر
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

ممنون از شما بابت توضیحات مفصلتون. ولی یک سوال فرق بین این نرم افزار با ENDNOTE چیست؟ هر دو برای رفرنس دادن مورد استفاده قرار می گیره؟

لینک به دیدگاه

ممنون از شما بابت توضیحات مفصلتون. ولی یک سوال فرق بین این نرم افزار با ENDNOTE چیست؟ هر دو برای رفرنس دادن مورد استفاده قرار می گیره؟

این قسمتی که شما مطالعه کردید مربوط به بخش اول آموزش هست. شما برای اطلاعات بیشتر می تونید قسمت دوم و آخر این نرم افزار رو هم مطالعه کنید.

در قسمت نظرات دوستان آقا اشکان این سوال رو بپرسیدن و به صورت مفصل در این خصوص بحث شده.

اگر بعد از مطالعه آن تاپیک سوالی داشتید هستم در خدمتتون.

لینک به دیدگاه

من الان تونستم یک گروه ایجاد کنم و با یکی از اعضای خودم اون رو به اشتراک بگذارم. هم من هر مقاله ای تو اون گروه بذارم اون عضو من می بینه و هم ایشون بذارن من می بینم. جالبه هم تو قسمت آنلاین می بینمش و هم تو قسمت آفلاین. ولی مشکل الان اینجاست که وقتی من مقاله ای رو میذارم ایشون فقط می تونن خلاصه مقاله و عنوان و از این جور چیزا بخونن و نمی تونن کل مقاله رو دانلود کنن و نه وقتی ایشون مقاله میذارن من می تونم به طور کامل دریافت کنم. رنگ فایلی (آیکون مربوط به پی دی اف)که ایشون می ذارن سیاه بجای اینکه قرمز باشه. بعد روش کلیک می کنیم برای دانلود اخطار میده که شما نمی تونید دانلود کنید اجازه ندارین. مشکل از کجاست.؟

لینک به دیدگاه

من الان تونستم یک گروه ایجاد کنم و با یکی از اعضای خودم اون رو به اشتراک بگذارم. هم من هر مقاله ای تو اون گروه بذارم اون عضو من می بینه و هم ایشون بذارن من می بینم. جالبه هم تو قسمت آنلاین می بینمش و هم تو قسمت آفلاین. ولی مشکل الان اینجاست که وقتی من مقاله ای رو میذارم ایشون فقط می تونن خلاصه مقاله و عنوان و از این جور چیزا بخونن و نمی تونن کل مقاله رو دانلود کنن و نه وقتی ایشون مقاله میذارن من می تونم به طور کامل دریافت کنم. رنگ فایلی (آیکون مربوط به پی دی اف)که ایشون می ذارن سیاه بجای اینکه قرمز باشه. بعد روش کلیک می کنیم برای دانلود اخطار میده که شما نمی تونید دانلود کنید اجازه ندارین. مشکل از کجاست.؟

یه سوال: آیا شما فایل PDF مقاله ای که می خواهید با همکارتون به اشتراک بگذارید در نرم افزار آفلاین ایمپورت شده؟

با توجه به اینکه اشتراک گذاری فایل ها از نرم افزار آنلاین امکان پذیره باید اطلاعات نرم افزار آفلاین شما با قسمت آنلاین یکسان سازی بشه (سینک کردن) و فایل PDF شما به آنلاین سین بشه. اگر تو سینک کردن بخش آفلاین و آنلاین مشکل نداشته باشید و سیستم پیغام خطایی نده نباید در هنگام باز کردن مقاله توسط همکار شما و یا بالعکس مشکلی وجود داشته باشه.

راستی در مورد مقایسه نرم افزار مندلی با نرم افزارهای مشابه شما می تونید به لینک زیر مراجعه کنید. خود مندلی جدولی را هم تهیه کرده و قابلیت نرم افزار خودش را با دیگر نرم افزارها مقایسه کرده

http://www.mendeley.com/compare-mendeley/

ویرایش شده توسط صبا
لینک به دیدگاه

اره فایل برای من در قسمت آفلاین هست. دوبار روش کلیک می کنم صفحه ی پی دی افش میاد ولی برای رفیقم فقط لینک و مشخصات کلیش رو می بینه. شاید بخاطر این باشه گروهی که ایجاد کردم خصوصی نبوده عمومی بوده(Public Group) و بعد در اون گروه من Invite-only انتخاب کردم. باید حتماً گروه خصوصی(Private Group) را انتخاب کنم؟ پول می خواد. چیکار کنم؟

لینک به دیدگاه

اره فایل برای من در قسمت آفلاین هست. دوبار روش کلیک می کنم صفحه ی پی دی افش میاد ولی برای رفیقم فقط لینک و مشخصات کلیش رو می بینه. شاید بخاطر این باشه گروهی که ایجاد کردم خصوصی نبوده عمومی بوده(Public Group) و بعد در اون گروه من Invite-only انتخاب کردم. باید حتماً گروه خصوصی(Private Group) را انتخاب کنم؟ پول می خواد. چیکار کنم؟

شما می تونید با کلیک بر روی آیکون سینک در نرم افزار افلاین آن را با بخش آنلاین سینک کنید و یا اینکه در قسمت آنلاین در سربرگ paper مجددا مقاله را پیدا کنید و اطلاعات سایتیشن و فایل PDF را در نرم افزار ایمپورت کنید. در اینصورت فایل PDF در نرم افزار انلاین شما وجود داره برای به اشتراک گذاشتن.

اینکه پول می خواد همون محدودیتیه که 2 الی 3 ماهه گذاشتن. اگر که حساب بانکی داشته باشید که بتونید از طریق pay pal پرداخت کنید، میتونید به صورت ماهانه و یا سالانه اکانتش رو بخرید و استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

51a78fcd543b1_Untitled.png

آنچه که من از کار کردن با مندلی البته برای تشکیل گروه و به اشتراک گذاشتنش متوجه شدم اینه که فقط از طریق تشکیل گروه میشه مقالات را با اعضایی که دعوتشون کردی به اشتراک گذاشت. برای تشکیل گروه در کل دو راه وجود دارد. Public Group که در این گروه فقط می تونی رفرنس ها رو ا اعضای گروه به اشتراک بگذاری(زیرش هم نوشته) و فایل متن کامل رو نمیشه. یک راه دیگه هم هست که Private Group هستش که از این طریق میشه متن کامل را با اعضا به اشتراک گذاشت(زیرش نوشته). در قسمت گروه عمومی دو بخش وجود داره یکی open هست یکی هم invite only هستش. از نوع open هر تعدادی بخواهی می تونی رایگان تشکیل بدی و مقاله توشون قرار بدی و تمام افرادی که عضو تو هستن می تونن ببیننش و نظر بدن ولی در قسمت invite only فقط یک گروه می تونی رایگان تشکیل بدی و مقالات داخلشو با افرادی از اعضای گروهت که اونا رو به این گروه دعوت کردی به اشتراک بذاری(فقط لینک و اطلاعات چکیده مثل لینک جایی که چاپ شده یا چکیده مقالات و آماری از این دست) برای تشکیل گروه بعدی از همین نوع پیام میده که باید آپگرید کنی و 49 دلار بابت هر ماه پرداخت کنی. گروه Private Group هم شبیه همین گروهه با این تفاوت که اونجا میتونی متن کامل مقاله رو هم با اعضایی که دعوتشون کردی به اشتراک بذاری. اگه بخوای یک گروه دیگه از همین نوع تشکیل بدی باز هم پیام میاد که باید آپگرید کنی و 49 دلار بابت هر ماه پرداخت کنی. حالا با این شرایط برای کسی که نمی خواد پول بده بهتره از این سه گروه Private Group را تشکیل بده و با همون مقالاتشو با دیگران به صورت متن کامل اشتراک بذاره. ببخشید که طولانی شد. درست فهمیدم؟

لینک به دیدگاه

51a78fcd543b1_Untitled.png

آنچه که من از کار کردن با مندلی البته برای تشکیل گروه و به اشتراک گذاشتنش متوجه شدم اینه که فقط از طریق تشکیل گروه میشه مقالات را با اعضایی که دعوتشون کردی به اشتراک گذاشت. برای تشکیل گروه در کل دو راه وجود دارد. Public Group که در این گروه فقط می تونی رفرنس ها رو ا اعضای گروه به اشتراک بگذاری(زیرش هم نوشته) و فایل متن کامل رو نمیشه. یک راه دیگه هم هست که Private Group هستش که از این طریق میشه متن کامل را با اعضا به اشتراک گذاشت(زیرش نوشته). در قسمت گروه عمومی دو بخش وجود داره یکی open هست یکی هم invite only هستش. از نوع open هر تعدادی بخواهی می تونی رایگان تشکیل بدی و مقاله توشون قرار بدی و تمام افرادی که عضو تو هستن می تونن ببیننش و نظر بدن ولی در قسمت invite only فقط یک گروه می تونی رایگان تشکیل بدی و مقالات داخلشو با افرادی از اعضای گروهت که اونا رو به این گروه دعوت کردی به اشتراک بذاری(فقط لینک و اطلاعات چکیده مثل لینک جایی که چاپ شده یا چکیده مقالات و آماری از این دست) برای تشکیل گروه بعدی از همین نوع پیام میده که باید آپگرید کنی و 49 دلار بابت هر ماه پرداخت کنی. گروه Private Group هم شبیه همین گروهه با این تفاوت که اونجا میتونی متن کامل مقاله رو هم با اعضایی که دعوتشون کردی به اشتراک بذاری. اگه بخوای یک گروه دیگه از همین نوع تشکیل بدی باز هم پیام میاد که باید آپگرید کنی و 49 دلار بابت هر ماه پرداخت کنی. حالا با این شرایط برای کسی که نمی خواد پول بده بهتره از این سه گروه Private Group را تشکیل بده و با همون مقالاتشو با دیگران به صورت متن کامل اشتراک بذاره. ببخشید که طولانی شد. درست فهمیدم؟

بله توضیحاتتون کامل بود. اما آخرش تو نتیجه گیری چه طور میشه که یک نفر که نمی خواد پول بده private group ایجاد کنه بدون پول (یک مقدار ضد و نقیض شد). من فکر می کنم کسی که نمی خواد پول بده تنها راه حلش ایجاد یک گروه open هست که نمی تونه فول تکس مقالاتش رو share کنه.

لینک به دیدگاه

نه مندلی به کاربرش اجازه می ده فقط یک گروه Private به صورت رایگان درست کنه. من الان فقط یک گروه Private دارم و چنتا گروه open. تا می رم یک گروه جدید در private یا invite only درست کنم می گه باید ماهانه 49 دلار پول بدی.

از لحاظ به اشتراک گذاشتن مقالات خیلی فوق العادست. خیلی راحت میشه به مقالاتی که اعضات داره دسترسی داشته باشی.

ممنون

لینک به دیدگاه

نه مندلی به کاربرش اجازه می ده فقط یک گروه Private به صورت رایگان درست کنه. من الان فقط یک گروه Private دارم و چنتا گروه open. تا می رم یک گروه جدید در private یا invite only درست کنم می گه باید ماهانه 49 دلار پول بدی.

از لحاظ به اشتراک گذاشتن مقالات خیلی فوق العادست. خیلی راحت میشه به مقالاتی که اعضات داره دسترسی داشته باشی.

ممنون

بله. حق با شماست. چون من قبلاً یک گروه private ایجاد کرده بودم برای همین اجازه ایجاد گروه دیگری را نداشتم. و تنها راه حلم همان گروه open بود.

خواهش میکنم. امیدوارم که این نرم افزار در انجام پروژه هاتون موثر واقع بشه. موفق باشید.

لینک به دیدگاه

اره واقعاً برای انجام کار گروهی که نیاز به اشتراک داری عالیه. فوق العادست. ولی با توجه به تجربه ی یک ساله ام از اند نوت و چند روزه ام از مندلی به این نتیجه رسیدم که برای رفرنس دادن در ورد از اند نوت استفاده کنیم بهتره. یک نکته ، دراند نوت هم میشه فایل ها را ایمپورت کرد(البته منظورم حالت آنلاین نیست) نیازی به دستی وارد کردن نیست البته اگه مقاله خیلی قدیمی نباشه مقاله.

لینک به دیدگاه

چند روزی هست که وقتی می خوام بخش آفلاین رو با انلاین سینک کنم این پغام رو میده که نمی تونین چون به اینترنت دسترسی ندارید. در حالی که به اینرتنت وصلم. تمامی تنظیمات مربوط به کانکت شدن به اینترنت رو هم بررسی کردم، مشکلی ندیدم و توفیقی حاصل نشد. مشکل از کجاست؟

لینک به دیدگاه

چند روزی هست که وقتی می خوام بخش آفلاین رو با انلاین سینک کنم این پغام رو میده که نمی تونین چون به اینترنت دسترسی ندارید. در حالی که به اینرتنت وصلم. تمامی تنظیمات مربوط به کانکت شدن به اینترنت رو هم بررسی کردم، مشکلی ندیدم و توفیقی حاصل نشد. مشکل از کجاست؟

دقیقا این مشکل من هم چند وقت پیش داشتم،یه چند روزی سینک نمیشد و ایراد از نت میگرفت...گویا مشکل از سرعت اینترنت بود...

لینک به دیدگاه

دقیقا این مشکل من هم چند وقت پیش داشتم،یه چند روزی سینک نمیشد و ایراد از نت میگرفت...گویا مشکل از سرعت اینترنت بود...

بله. من خودم هم با این مشکل مواجه شدم و همونطور که ماریا جان گفتم من هم ذهنم به سرعت اینترنت رفت. شاید بزودی این مشکل حل بشه!

لینک به دیدگاه

بله. من خودم هم با این مشکل مواجه شدم و همونطور که ماریا جان گفتم من هم ذهنم به سرعت اینترنت رفت. شاید بزودی این مشکل حل بشه!

ممنون
لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.