روش نوشتن چکیده برای مقالات علمی


ارسال های توصیه شده

چکیده یا ابسترکت (Abstract) نمایشی کوتاه و مختصر از اطلاعاتی است که در یک متن دانشگاهی، پژوهشی و یا مقالات ISI برای خواننده قرار داده می شود. محتوای یک چکیده فشرده اما تشریح کننده است و خواننده با خواندن چکیده مقاله پی خواهد برد که چه مطالبی در متن اصلی پوشش داده شده است. به بیان غیر رسمی چکیده مقاله است که خواننده را مصمم می کند که متن مقاله را بخواند و یا از آن صرف نظر کند. در این متن سعی شده است تا پیشنهاد های مفیدی برای نوشتن یک چکیده ی علمی جمع آوری شود و در اختیار محققین گرامی قرار گیرد.

 

چکیده اول می آید اما آخر نوشته می شود

اگر شما یک مقاله علمی را می نویسید، توصیه می شود که نوشتن چکیده آخرین کاری باشد که انجام می دهید.

 

چکیده معمولا از چه بخش هایی تشکلی می شود؟

چهار بخش اصلی در متن چکیده وجود دارد:

 

انگیزه و بیان مسئله : چرا ما به مسئله ی حاضر اهمیت می دهیم؟ در تحقیقات انجام شده چه موضوعی بوده است که فاصله ای را ایجاد کرده است؟

 

روش ها / رویه ها / راهکار ها : دقیقا شما چه کاری کردید تا به نتیجه رسیدید؟ ( مثال: با ۱۷ دانش آموز مصاحبه کردیم، ۲۵ آزمایش را انجام دادیم، ۵ اثر ادبی را تجزیه و تحلیل کردیم).

 

نتایج / دستاوردها/ محصولات : به عنوان نتیجه و محصول کاری که با روش بیان شده انجام شده است چه چیزی یافته اید / یاد گرفته اید/ ایجاد کرده اید.

 

نتیجه گیری / مفاهیم : در پایان با توجه به مسئله ای که بیان کردید، برزگترین یافته ی شما برای درک بهتر و پیشبرد موضوع تحقیقاتی چه بوده است؟

 

یکبار دیگر مقدمه را بخوانید

قسمت مقدمه ی مقاله دربردارنده ی نگاه کلی به مطلب و خلاصه ای از موارد انجام شده در یک تحقیق است، همچنین در کل مقاله به دنبال جملات کلیدی و مهم باشید.

 • به یاد داشته باشید که موضوع اصلی چه بوده است و شما می خواهید چه چیزی را به خوانندگان ارائه کنید. خود را در جای خواننده بگذارید و سعی کنید بفهمید که نویسنده در چه ارتباطی بحث می کند.
 • کل مقاله را یک بار دیگر بخوانید و زیر جملات مهم و اساسی آن خط بکشید (می توانید از ماژیک هایلایت هم استفاده کنید). مواردی که آنها را برجسته کرده اید می تواند برای نوشتن چکیده بسیار مفید باشند.
 • در مقاله شما قسمتی وجود دارد که به تاریخچه ی این تحقیق پرداخته است و در ادامه هدف این تحقیق وجود دارد. همچنین معمولا در قسمت های بعدی روش تحقیق نیز بیان شده است. این اطلاعات را نیز برجسته کنید تا برای نوشتن چکیده آماده تر شده باشید.

یک پیش نویس از چکیده بنویسید

از مواردی که هایلایت کرده بودید استفاده کنید و یک پیش نویس از موارد کلیدی تحقیق بنویسید، با چه پیشینه ای و با چه روشی چه کاری انجام شده است و چه دستاورد کلی ای داشته است؟

 • عبارت هایی که برجسته کرده بودید را عینا کپی نکنید، متن چکیده یک متن مستقل است و بهتر است آن را از نو بنویسید.

موضوع اصلی را گم نکنید

توجه داشته باشید که یک مقاله فقط یک موضوع اصلی دارد، ممکن است چندین موضوع کوچک فرعی نیز داشته باشید اما همواره تمرکز شما باید بر روی موضوع اصلی مقاله باشد. شما چکیده را می نویسید تا نکات اصلی و برجسته ی تحقیق را در چند خط به خواننده ارائه کنید.

 • در هنگام نوشتن چکیده از کلمات و جملات واضح و قوی استفاده کنید. توجه کنید که شما یک چکیده از یک مقاله علمی می نویسید، لذا بر روی واقعیات تکیه کنید و ساده و کوتاه بنویسید.
 • در متن شما باید یکپارچکی وجود داشته باشد، جملات قبلی و بعدی از نظر سیر موضوعی باید خط مشی مشخصی را دنبال کنند که همان موضوع اصلی تحقیق است.

متن پیش نویس را جهت ویرایش و نهایی شدن آماده کنید.

حتما متن نهایی را یکبار دیگر بخوانید و آن را از نظر نگارش، غلط های املایی و گرامری و دستوری بررسی کنید و نسخه ی نهایی را آماده کنید.

 

چکیده را با متن مقاله مقایسه کنید

چکیده شما مجددا باید با موضوعات مطرح شده در مقاله همخوانی داشته باشد و نمایشی کوتاه و مختصر و مفید از آن چیزی باشد که در سرتاسر مقاله به آن پرداخته شده است.

 

دکتر مهرداد جلالیان در مجله پزشک الکترونیک، مقاله ای را در ارتباط با روش نگارش چکیده مقاله منتشر کرده اند که خواندن آن متن خالی از لطف نخواهد بود. می توانید این مقاله را از آدرس زیر دریافت نمایید:

لینک به دیدگاه
 • 4 ماه بعد...

قابل توجه دوستانی که میخواهند مقاله برای ژورنالهای آی اس آی ارسال کنند اگر در نوشتن چکیده مقاله دقت نکنند کل زحماتشان به هدر میرود این مقاله میتواند در نگارش چکیده به شما کمک کند .

 

چکیده مقالات آی اس آی

چکیده مقاله (که از این به بعد آن را Abstract یا آبسترکت می نامیم ) بخش مهمی از یک مقاله آکادمیک است که عمدتا مورد بی مهری و کم لطفی نویسندگان مقالات قرار می گیرد . این در حالی است که آبسترکت صد ها بار بیش از متن کامل مقاله توسط خوانندگان و جستجوگران منابع الکترونیکی مطالعه می شود

 

اهمیت چکیده در مقالات آی اس آی

بر اساس تجربیات زیادی که در ارتباط با اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی داشته ام به این نتیجه رسیده ام که متاسفانه پژوهشگران ما بدون توجه به سطح تحصیلات و رتبه آکادمیک شان فاقد نگارش یک آبسترکت استاندارد می باشد .این در حالی است که مشاهده یک ابستراکت کم کیفیت در ابتدای یک مقاله ممکن است به تنهایی دلیل کافی به سردبیر یک مجله بدهد که مقاله را در همان دید اول Reject کند و حتی به سراغ متن مقاله نرود.

 

عدم توجه به نگارش چکیده در مقالات آی اس آی <span><span style="color:#0000cd;"><span style="font-size: 14px;">

لینک به دیدگاه

قابل توجه دوستانی که میخواهند مقاله برای ژورنالهای آی اس آی ارسال کنند اگر در نوشتن چکیده مقاله دقت نکنند کل زحماتشان به هدر میرود این مقاله میتواند در نگارش چکیده به شما کمک کند .

 

 

چکیده مقالات آی اس آی

چکیده مقاله (که از این به بعد آن را Abstract یا آبسترکت می نامیم ) بخش مهمی از یک مقاله آکادمیک است که عمدتا مورد بی مهری و کم لطفی نویسندگان مقالات قرار می گیرد . این در حالی است که آبسترکت صد ها بار بیش از متن کامل مقاله توسط خوانندگان و جستجوگران منابع الکترونیکی مطالعه می شود

 

 

اهمیت چکیده در مقالات آی اس آی

بر اساس تجربیات زیادی که در ارتباط با اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی داشته ام به این نتیجه رسیده ام که متاسفانه پژوهشگران ما بدون توجه به سطح تحصیلات و رتبه آکادمیک شان فاقد نگارش یک آبسترکت استاندارد می باشد .این در حالی است که مشاهده یک ابستراکت کم کیفیت در ابتدای یک مقاله ممکن است به تنهایی دلیل کافی به سردبیر یک مجله بدهد که مقاله را در همان دید اول Reject کند و حتی به سراغ متن مقاله نرود.

 

 

عدم توجه به نگارش چکیده در مقالات آی اس آی

کم نیستند مقالاتی که حاصل یک پژوهش بسیار با کیفیت و براساس متدلوژی قابل توجه ، آنالیز آماری سطح بالا ، و براساس ایده ها و هایپوتزهای بسیار مهم تولید شده اند و علی رغم نگارش مناسب متن کامل مقاله فقط به دلیل بی کیفیت بودن ابستراکت مقاله که از آن به عنوان ویترین مقاله یاد میکنم امکان انتشار در مجلات تخصصی و معتبر مرتبط با Discipline مربوطه را پیدا نکرده و بنابر مجموعی از عوامل متعدد نهایتا سر از مجلات تجاری و کم اعتبار در آورده اند .

 

متأسفانه حتی مکررا مشاهده می شود که ابستراکت مقالات حاوی چیزهایی است که در متن مقاله وجود ندارد و یا بالعکس.فراموش نکنیم که خواننده ابستراکت باید بتواند بعد از خواندن ابستراکت پاسخ سوالات زیر را بدهد:

1.چرا این پژوهش انجام شد و هدف از انجام این پژوهش چه بود؟

2. این پژوهش چگونه انجام شد؟

3. یافته های اصلی این پژوهش چه بود؟

4. کاربرد یافته های این پژوهش برای خود علم و یا برای جامعه و پیشرفت های آتی علمی چه بوده است؟

 

 

اهمیت نگارش چکیده مقالات آی اس آی

الف - ابسترکت یک مقاله اولین بخشی از مقاله است که خوانده می شود و آخرین بخشی از مقاله است که نگارش می شود . شرط اول نگارش صحیح یک آبسترکت این است که نویسنده قبلا بصورت کاملا صحیح نسبت به نگارش متن کامل مقاله اقدام کرده باشد و گرنه انتظار نخواهیم داشت که آبستراکت با کیفیتی از درون یک مقاله بی کیفیت خارج بشود .

ب- نگارش آبسترکت کاری پیچیده می باشد به جرات می توان گفت که آبسترکت سخت ترین پاراگراف یک مقاله برای نویسنده است . اگر میخواهید بدانید که آبسترکتی که برای مقاله اتان نوشته اید حداقل معیارهای یک آبسترکت استاندارد را دارد یا نه کافی است به سوال زیر پاسخ دهید :

آیا به هنگام نگارش آبسترکت دچار سردرد شدم ؟

اگر پاسخ سوال فوق بلی است حداقل می توان گفت که به اهمیت آبسترکت پی برده اید و اگر پاسخ شما خیر است باید فکری به حال آبسترکت مقاله اتان بکنید

 

 

در زیر به برخی از مهمترین دلایل اهمیت نگارش صحیح چکیده اشاره میکنم

 1. آبسترکت مقالات صدها بار بیش از متن کامل مقالات مطالعه می شود ؟
 2. آبسترکت اولین بخش مقاله است که توسط خوانندگان مطالعه می شود ؟
 3. ابسترکت نقش بازاریاب را برای متن کامل مقاله خود ایفا میکند . جنسی که خوب بازاریابی نشود به فروش نمیرسد.
 4. خواننده بعد از مطالعه آبسترکت تصمیم میگیرد که آیا این مقکاله را بخواند یا خیر . هرچه امکان ارجاعات سایر پژوهشگران پژوهشگران به مقاله بیشتر بوده باشد و امکان Hot paper شدن مقاله بیشتر می شود .
 5. آبسترکتی که ضعیف نگارش شده باشد می تواند دلیلی کافی برای مردود کردن مقاله توسط سردبیر مجلات باشد
 6. آبسترکت قابل دسترس ترین بخش مقالات است
 7. حتی در مقالاتی که متن کامل آنها بصورت رایگان قابل دسترسی نیست آبسترکت آنها معمولا رایگان قابل دسترسی است .
 8. آبسترکت میتواند دلیل کافی را به خواننده بدهد که آیا محتویات مقاله متناسب با آنچه به دنبال آن میگردد هست یا نه
 9. نگارش درست آبسترکت در نمایه شدن صحیح و قابل جستجو بودن مقاله در نتیجه جستجوی بانکهای اطلاعاتی سرویسهای نمایه کننده مقالات و متعاقبا در به نمایش در آمدن و خوانده شدن هم آبسترکت و هم مقاله موثر است.
 10. آبسترکت حاوی اصلی ترین نکات یک مقاله و عصاره ای از نتایج کاربردی آن پژوهش است

 

روش نگارش چکیده در مقالات آی اس آی و انواع آن

همه مجلات آکادمیک در وب سایت خود دارای بخشی به نام راهنمای نویسنده گان هستند که فورمت مناسب تهیه آبسترکت مقالات در آن مجله را در اختیار نویسندگان قرار میدهد . در آن بخش معمولا به نوع آبسترکت ( اعم از ساختار یا بدون ساختار) طول و تعداد کلمات آبسترکت , Sub heading های مورد نظر مجله ( در مورد آبسترکتهای دارای ساختار یا Structured) ، فونت به کار رفته و سایز آن و سایر موارد اشاره میشود .بنابراین به نویسندگان توصیه می شود که قبل از تهیه آبسترکت حتما بخش راهنمای نویسندگان مجله ای را که Target نویسنده می باشد را به دقت مطالعه کنند . آبسترکت مقالات می تواند به دو نوع information و یا indicative دسته بندی شوند .

 

نوع اول کامل ترین و شایعترین نوع آبسترکتهایی است که مجلات آکادمیک امروزه با آن سرو کار دارند و نوع دوم که گاها از آن به به نوع Descriptive هم اشاره می شود موضوع بحث این مقاله نیست و کاربردی برای خوانندگان این مطلب ندارد . از نقطه نظر ساختار مقالات نیز به دونوع Structured و non Structured تقسیم بندی می کنند . عمده مجلات آکادمیک امروزه به سمتی می روند که فقط آبسترکتهای از نوع Structure abstract را برای مقالات پژوهشی پذیرش نمایند . در حالی که نوع ساختار یافته می تواند گزینه مناسبی برای برخی از سایر انواع مقالات مقالات منجمله مقالات مروری باشد . از آنجایی که شایعترین نوع مقالات توسط پژوهشگران نگارش می شود . از نوع مقالات اورجینال یا پژوهشی می باشد .و از انجایی که عمده مجلاتی که این نوع مقالات را منتشر میکنند نیاز به آبسترکتهای ساختار ساختار یافته دارند .

 

 

بخشهای مختلف یک چکیده مقاله پژوهشی از نوع Structured Abstract

فرمت و ساختار Subheading های مورد استفاده در یک آبسترکت ساختار یافته در مجلات مختلف متفاوت است شایعترین فرمولی که برای نگارش این خلاصه مقالات مورد پذیرش مجلات آکادمیک قرار گرفته است نوعی است که شامل چهار ساب هدینگ زیر می باشد .

 1. مقدمه (Introduction)
 2. روش تحقیق (Methods)
 3. یافته ها (Result)
 4. نتیجه گیری (Conclusion)

با اینحال ممکن است برخی از مجلات فرمتهای دیگری را مورد قبول داشته باشند . مثلا ممکن است در یک مجله به جای اینترو داکشن از Back grund استفاده کرد .

و یا در برخی از مجلات پزشکی بجای بخش Metods از ترکیبی از سه بخش دیگر تحت عناوین Design, Setting, Outcome measures استفاده شود

و یا برخی مجلات بخش Design را که ما معمولا در داخل Methods از آبسترکت به آن اشاره میکنیم را به صورت بخشی جدا و مستقل در نظر بگیرند

علاوه بر آن ممکن است برخی از مجلات مرتبط Educational Studies و یا برخی از مجلات پزشکی و زیست شناسی برای ان دسته از مقالات پژوهشی که حاصل پژوهش های Interventional یا Experimental است فرمت مشخص دیگری از چکیده مقاله را در نظر بگیرند .

 

بنابراین همانطور که قبلا اشاره شد ، قبل از اقدام به تهیه آبسترکت لازم است به بخش راهنمای نویسندگان مجلات نگاه کرد

 

منبع: www.moshavereisi.com

لینک به دیدگاه

قابل توجه دوستانی که میخواهند مقاله برای ژورنالهای آی اس آی ارسال کنند اگر در نوشتن چکیده مقاله دقت نکنند کل زحماتشان به هدر میرود این مقاله میتواند در نگارش چکیده به شما کمک کند .

 

 

چکیده مقالات آی اس آی

چکیده مقاله (که از این به بعد آن را Abstract یا آبسترکت می نامیم ) بخش مهمی از یک مقاله آکادمیک است که عمدتا مورد بی مهری و کم لطفی نویسندگان مقالات قرار می گیرد . این در حالی است که آبسترکت صد ها بار بیش از متن کامل مقاله توسط خوانندگان و جستجوگران منابع الکترونیکی مطالعه می شود

 

 

اهمیت چکیده در مقالات آی اس آی

بر اساس تجربیات زیادی که در ارتباط با اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی داشته ام به این نتیجه رسیده ام که متاسفانه پژوهشگران ما بدون توجه به سطح تحصیلات و رتبه آکادمیک شان فاقد نگارش یک آبسترکت استاندارد می باشد .این در حالی است که مشاهده یک ابستراکت کم کیفیت در ابتدای یک مقاله ممکن است به تنهایی دلیل کافی به سردبیر یک مجله بدهد که مقاله را در همان دید اول Reject کند و حتی به سراغ متن مقاله نرود.

 

 

عدم توجه به نگارش چکیده در مقالات آی اس آی

کم نیستند مقالاتی که حاصل یک پژوهش بسیار با کیفیت و براساس متدلوژی قابل توجه ، آنالیز آماری سطح بالا ، و براساس ایده ها و هایپوتزهای بسیار مهم تولید شده اند و علی رغم نگارش مناسب متن کامل مقاله فقط به دلیل بی کیفیت بودن ابستراکت مقاله که از آن به عنوان ویترین مقاله یاد میکنم امکان انتشار در مجلات تخصصی و معتبر مرتبط با Discipline مربوطه را پیدا نکرده و بنابر مجموعی از عوامل متعدد نهایتا سر از مجلات تجاری و کم اعتبار در آورده اند .

 

متأسفانه حتی مکررا مشاهده می شود که ابستراکت مقالات حاوی چیزهایی است که در متن مقاله وجود ندارد و یا بالعکس.فراموش نکنیم که خواننده ابستراکت باید بتواند بعد از خواندن ابستراکت پاسخ سوالات زیر را بدهد:

1.چرا این پژوهش انجام شد و هدف از انجام این پژوهش چه بود؟

2. این پژوهش چگونه انجام شد؟

3. یافته های اصلی این پژوهش چه بود؟

4. کاربرد یافته های این پژوهش برای خود علم و یا برای جامعه و پیشرفت های آتی علمی چه بوده است؟

 

 

اهمیت نگارش چکیده مقالات آی اس آی

الف - ابسترکت یک مقاله اولین بخشی از مقاله است که خوانده می شود و آخرین بخشی از مقاله است که نگارش می شود . شرط اول نگارش صحیح یک آبسترکت این است که نویسنده قبلا بصورت کاملا صحیح نسبت به نگارش متن کامل مقاله اقدام کرده باشد و گرنه انتظار نخواهیم داشت که آبستراکت با کیفیتی از درون یک مقاله بی کیفیت خارج بشود .

ب- نگارش آبسترکت کاری پیچیده می باشد به جرات می توان گفت که آبسترکت سخت ترین پاراگراف یک مقاله برای نویسنده است . اگر میخواهید بدانید که آبسترکتی که برای مقاله اتان نوشته اید حداقل معیارهای یک آبسترکت استاندارد را دارد یا نه کافی است به سوال زیر پاسخ دهید :

آیا به هنگام نگارش آبسترکت دچار سردرد شدم ؟

اگر پاسخ سوال فوق بلی است حداقل می توان گفت که به اهمیت آبسترکت پی برده اید و اگر پاسخ شما خیر است باید فکری به حال آبسترکت مقاله اتان بکنید

 

 

در زیر به برخی از مهمترین دلایل اهمیت نگارش صحیح چکیده اشاره میکنم

 1. آبسترکت مقالات صدها بار بیش از متن کامل مقالات مطالعه می شود ؟
   
 2. آبسترکت اولین بخش مقاله است که توسط خوانندگان مطالعه می شود ؟
   
 3. ابسترکت نقش بازاریاب را برای متن کامل مقاله خود ایفا میکند . جنسی که خوب بازاریابی نشود به فروش نمیرسد.
   
 4. خواننده بعد از مطالعه آبسترکت تصمیم میگیرد که آیا این مقکاله را بخواند یا خیر . هرچه امکان ارجاعات سایر پژوهشگران پژوهشگران به مقاله بیشتر بوده باشد و امکان Hot paper شدن مقاله بیشتر می شود .
   
 5. آبسترکتی که ضعیف نگارش شده باشد می تواند دلیلی کافی برای مردود کردن مقاله توسط سردبیر مجلات باشد
   
 6. آبسترکت قابل دسترس ترین بخش مقالات است
   
 7. حتی در مقالاتی که متن کامل آنها بصورت رایگان قابل دسترسی نیست آبسترکت آنها معمولا رایگان قابل دسترسی است .
   
 8. آبسترکت میتواند دلیل کافی را به خواننده بدهد که آیا محتویات مقاله متناسب با آنچه به دنبال آن میگردد هست یا نه
   
 9. نگارش درست آبسترکت در نمایه شدن صحیح و قابل جستجو بودن مقاله در نتیجه جستجوی بانکهای اطلاعاتی سرویسهای نمایه کننده مقالات و متعاقبا در به نمایش در آمدن و خوانده شدن هم آبسترکت و هم مقاله موثر است.
   
 10. آبسترکت حاوی اصلی ترین نکات یک مقاله و عصاره ای از نتایج کاربردی آن پژوهش است

روش نگارش چکیده در مقالات آی اس آی و انواع آن

همه مجلات آکادمیک در وب سایت خود دارای بخشی به نام راهنمای نویسنده گان هستند که فورمت مناسب تهیه آبسترکت مقالات در آن مجله را در اختیار نویسندگان قرار میدهد . در آن بخش معمولا به نوع آبسترکت ( اعم از ساختار یا بدون ساختار) طول و تعداد کلمات آبسترکت , Sub heading های مورد نظر مجله ( در مورد آبسترکتهای دارای ساختار یا Structured) ، فونت به کار رفته و سایز آن و سایر موارد اشاره میشود .بنابراین به نویسندگان توصیه می شود که قبل از تهیه آبسترکت حتما بخش راهنمای نویسندگان مجله ای را که Target نویسنده می باشد را به دقت مطالعه کنند . آبسترکت مقالات می تواند به دو نوع information و یا indicative دسته بندی شوند .

 

نوع اول کامل ترین و شایعترین نوع آبسترکتهایی است که مجلات آکادمیک امروزه با آن سرو کار دارند و نوع دوم که گاها از آن به به نوع Descriptive هم اشاره می شود موضوع بحث این مقاله نیست و کاربردی برای خوانندگان این مطلب ندارد . از نقطه نظر ساختار مقالات نیز به دونوع Structured و non Structured تقسیم بندی می کنند . عمده مجلات آکادمیک امروزه به سمتی می روند که فقط آبسترکتهای از نوع Structure abstract را برای مقالات پژوهشی پذیرش نمایند . در حالی که نوع ساختار یافته می تواند گزینه مناسبی برای برخی از سایر انواع مقالات مقالات منجمله مقالات مروری باشد . از آنجایی که شایعترین نوع مقالات توسط پژوهشگران نگارش می شود . از نوع مقالات اورجینال یا پژوهشی می باشد .و از انجایی که عمده مجلاتی که این نوع مقالات را منتشر میکنند نیاز به آبسترکتهای ساختار ساختار یافته دارند .

 

 

بخشهای مختلف یک چکیده مقاله پژوهشی از نوع Structured Abstract

فرمت و ساختار Subheading های مورد استفاده در یک آبسترکت ساختار یافته در مجلات مختلف متفاوت است شایعترین فرمولی که برای نگارش این خلاصه مقالات مورد پذیرش مجلات آکادمیک قرار گرفته است نوعی است که شامل چهار ساب هدینگ زیر می باشد .

 1. مقدمه (Introduction)
   
 2. روش تحقیق (Methods)
   
 3. یافته ها (Result)
   
 4. نتیجه گیری (Conclusion)

با اینحال ممکن است برخی از مجلات فرمتهای دیگری را مورد قبول داشته باشند . مثلا ممکن است در یک مجله به جای اینترو داکشن از Back grund استفاده کرد .

و یا در برخی از مجلات پزشکی بجای بخش Metods از ترکیبی از سه بخش دیگر تحت عناوین Design, Setting, Outcome measures استفاده شود

و یا برخی مجلات بخش Design را که ما معمولا در داخل Methods از آبسترکت به آن اشاره میکنیم را به صورت بخشی جدا و مستقل در نظر بگیرند

علاوه بر آن ممکن است برخی از مجلات مرتبط Educational Studies و یا برخی از مجلات پزشکی و زیست شناسی برای ان دسته از مقالات پژوهشی که حاصل پژوهش های Interventional یا Experimental است فرمت مشخص دیگری از چکیده مقاله را در نظر بگیرند .

 

بنابراین همانطور که قبلا اشاره شد ، قبل از اقدام به تهیه آبسترکت لازم است به بخش راهنمای نویسندگان مجلات نگاه کرد

 

 

منبع: www.moshavereisi.com

 

tnx

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  • هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.